Ադրբեջանի մտավորականությանն օգտագործում են «Ընդհատված երգը» ֆիլմի վարկաբեկման գործում
Նախօրեին երկու ադրբեջանական լրատվական գործակալություններ' Day.az-ը և Vesti.az-ը հրապարակել են Ադրբեջանի անվանի արվեստագետների կարծիքները «Ընդհատված երգը» ֆիլմի վերաբերյալ: (տես' http://news.day.az/culture/247757.html և http://www.vesti.az/news.php?id=64674):
Լիովին աղավաղելով կինոնկարի սյուժեն, գործակալությունները հրահրել են մտավորականներին բացասական մեկնաբանություններ տալու: Դատելով պատասխաններից' ակնհայտ է, որ հարցերը եղել են ուղղորդված, նաև' ցավալի, որ ադրբեջանցի մտավորականները, հիմք ընդունելով սադրիչ լրագրողների ապատեղեկատվությունը, իջնում են անձնական վիրավորանքների մակարդակի:
Նկարահանող խումբը հարկադրված հերթական անգամ հիշեցնում է ադրբեջանական կողմին, որ «Ընդհատված երգը» հոգեբանական դրամայում հանգամանքների բերումով խորը հորում հայտնված հայն ու ադրբեջանցին բացառապես արծարծում են երկու ժողովուրդներին հուզող միևնույն հարցերը' սեփական տեսանկյունից:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ հարցումներին մասնակցած միակ առողջ դատողության տեր մարդը Միլի Մեջլիսի նախկին պատգամավոր, Եվրասիայի հեռուստատեսության և ռադիոյի ակադեմիայի ակադեմիկոս Անար Մամեդխանովն է, ով, իր խոսքերով, չի ցանկացել հանդես գալ կոմունիստական կուսակցության գաղափարախոս Միխայիլ Սուսլովի դերում' ասելով. «Պաստերնակ չեմ կարդացել, բայց միևնույն է, քննադատում եմ»:
Հիշեցնենք, որ «Ընդհատված երգը» ֆիլմը ներկայումս նկարահանվում է Մոսկվայում' 21-ից 30 տարեկան մի խումբ հայերի միջոցներով: Կինոնկարի պրեմիերան տեղի կունենա Մոսկվայում' մայիսի վերջին, այնուհետև ֆիլմը կտեղափոխվի ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Հնդկաստանի, Մերձավոր Արևելքի և որոշ Բալկանյան պետությունների մեծ էկրաններին: Ֆիլմի ռեժիսորն է Արիկ Մանուկյանը, գլխավոր պրոդյուսերը' Աշոտ Պողսյանը:
Հայտնում ենք նաև, որ գալիք երեքշաբթի Մոսկվայում տեղի կունենա «Ընդհատված երգը» կինոնկարի պաշտոնական կայքի շնորհանդեսը:

Азербайджанских деятелей культуры используют для травли фильма «Прерванная песня»
Накануне два азербайджанских информационных агентства - Day.az и Vesti.az - опубликовали мнения известных деятелей культуры Азербайджана о снимающемся в Москве фильме «Прерванная песня» (см. http://news.day.az/culture/247757.html и http://www.vesti.az/news.php?id=64674). Полностью исказив сюжет будущей киноленты, азербайджанские агентства спровоцировали представителей интеллигенции на негативные комментарии о фильме. Читая статьи, становится ясно, что агентства задавали вопросы, явно наводящие на  определенные ответы.
Вызывает сожаление, что представители азербайджанской интеллигенции, опираясь на дезинформацию журналистов-провокаторов, позволяют себе опуститься до уровня личных оскорблений в адрес создателей «Прерванной песни».
Сьемочая группа вынуждена в очередной раз напомнить азербайджанской стороне, что в психологической драме «Прерванная песня» армянин и азербайджанец, волею обстоятельств оказавшиеся в глубокой яме, исключительно отстаивают свою точку зрения относительно волнующих оба народа вопросов.
В этой связи, стоит отметить, что единственным вменяемым человеком из опрошенных представителей азербайджанской интеллигенции оказался экс-депутат Милли Меджлиса, академик Евразийской академии телевидения и радио Анар Мамедханов, ответивший, что он не желает выступать в роли идеолога коммунистической партии Михаила Суслова, который говорил, что «Пастернака не читал, но все равно осуждает».
Напомним, что «Прерванная песня» ныне снимается в Москве на средства группы армян в возрасте 21-30 лет. Премьера картины состоится в конце мая. Помимо России, Армении и Азербайджана, фильм будет выведен на большие экраны США, Франции, Грузии, Турции, Индии, стран Ближнего Востока и некоторых балканских государств. Режиссером фильма является Арик Манукян, генеральным продюсером - Ашот Погосян.
Сообщаем также, что в следующий вторник в Москве состоится презентация официального сайта фильма «Прерванная песня».