Աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացածների թվի նոր ռեկորդ է սահմանվել
Անցյալ շաբաթ աշխարհում ավելի քան 21 միլիոն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, ինչը նոր առավելագույն ցուցանիշն է համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում: Ախտահարման հայտնաբերված դեպքերի թիվը նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ աճել է 5 տոկոսով, իսկ մահացու դեպքերինը՝ 1 տոկոսով, լույս հունվարի 26-ի գիշերը հաղորդել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշված է ԱՀԿ-ի շաբաթական տեղեկագրում, հունվարի 17-ից մինչև 23-ն արձանագրվել է «COVID-19-ի նոր դեպքերի թվի հինգտոկոսանոց աճ նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ». ստացվել են հաղորդումներ 21 362 288 մարդու վարկաման մասին: Յոթ օրում արձանագրվել է 49 890 մահացու դեպք, ինչը 1 տոկոսով ավելի է, քան մեկ շաբաթ առաջ: Նախորդ շաբաթվա (հունվարի 10 – 16) համեմատությամբ վարակվածների թվի ավելացում է արձանագրվել Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում՝ 39 տոկոսով, Հարավ-արևելյան Ասիայում (36 տոկոսով) և Եվրոպայում՝ 13 տոկոսով, մինչդեռ Աֆրիկայում և Ամերիկայում հիվանդացությունը նվազել է համապատասխանաբար 31 տոկոսով և 10 տոկոսով:
Եվրոպայում շաբաթվա ընթացքում վարակվածների թիվը գերազանցել է 10 միլիոնը, և նրան է բաժին ընկնում աշխարհում ախտահարման բոլոր նոր դեպքերի 47 տոկոսը: Մահացությունն առանձնապես խիստ աճել է Հարավ-արևելյան Ասիայում՝ 44 տոկոսով և Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում՝ 15 տոկոսով: Միևնույն ժամանակ Աֆրիկայում, Արևմտա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում և Եվրոպայում այն նվազել է համապատասխանաբար 14 տոկոսով, 12 տոկոսով և 5 տոկոսով:
Շաբաթվա ընթացքում ախտահարվածների ամենամեծ թվի մասին հայտնել է ԱՄՆ-ն (4 215 852): Այնուհետև հաջորդում են Ֆրանսիան (2 443 821),Հնդկաստանը (2 115 100), Իտալիան (1 231 741) և Բրազիլիան (824 279): ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ հունվարի 25-ի դրությամբ աշխարհում համավարակի սկզբից ի վեր արձանագրվել են 352 796 704 ախտահարված և 5 600 434 մահացած: Անցած օրն ստացվել են հաղորդումներ վարակման 2 158 785 դեպքերի և 6189 վախճանի մասինը:

В мире установили новый антирекорд по числу заболевших COVID-19
Более 21 млн человек заразились коронавирусной инфекцией за минувшую неделю в мире, что представляет собой новый максимум за все время пандемии. Число выявленных случаев инфицирования выросло по сравнению с предыдущими семью днями на 5%, а летальных исходов – на 1%, как передает «Арменпресс», об этом сообщила в ночь на среду в Женеве Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
Как отмечается в еженедельном бюллетене ВОЗ, с 17 по 23 января зафиксирован «пятипроцентный рост числа новых случаев COVID-19 по сравнению с предшествующей неделей»: поступили сообщения о заражении 21 362 288 человек. За семь дней зарегистрировано 49 890 летальных исходов, что на 1% больше, чем неделей раньше.
Увеличение числа заразившихся по сравнению с предшествующей неделей (10-16 января) зафиксировано в Восточном Средиземноморье – на 39%, Юго-Восточной Азии (на 36%) и Европе – на 13%, тогда как в Африке и Америке заболеваемость снизилась соответственно на 31% и 10%. В Европе число заразившихся за неделю превысило 10 млн, и на нее приходится 47% всех новых случаев инфицирования в мире. Смертность особенно сильно выросла в Юго-Восточной Азии – на 44% и Восточном Средиземноморье – на 15%. В то же время в Африке, Западно-Тихоокеанском регионе и Европе она уменьшилась соответственно на 14%, 12% и 5%. О самом большом числе инфицированных за неделю сообщили США (4 215 852). Далее следуют Франция (2 443 821), Индия (2 115 100), Италия (1 231 741) и Бразилия (824 279).
По данным ВОЗ на 25 января, в мире с начала пандемии было зарегистрировано 352 796 704 инфицированных и 5 600 434 умерших.