Օդերևութաբանները ամերիկացիներին նախազգուշացրել են իգուանների մոտալուտ անձրեւի մասին
Օդերևութաբանները Հարավային Ֆլորիդայի բնակիչներին նախազգուշացրել են իգուանների մոտալուտ անձրևի մասին, որը կապված է ջերմաստիճանի 4-10 աստիճան անկման հետ, հայտնում է Newsweek-ը։
Եղանակի տեսության հաղորդավար Վիվիան Գոնսալեսը բացատրել է, որ այս երևույթը պայմանավորված է նրանով, որ իգուանները սառնաարյուն կենդանիներ են, և երբ դրսում ջերմաստիճանը զգալիորեն իջնում է, նրանց օրգանիզմում բոլոր գործընթացները դանդաղում են։ Ձմռանը մողեսները հաճախ քնում են ծառերի ճյուղերի վրա, և, հետևաբար, երբ սառչում են, կարող են ընկնել: «Դանդաղում կամ անշարժանում են ջերմաստիճանի անկման դեպքում և կարող են ընկնել ծառերից, բայց նրանք մեռած չեն: Մի մոտեցեք: Հենց արևը դուրս գա, նրանք կսկսեն շարժվել»,-զգուշացրել է նա։
Փոթորիկների հարցերով մասնագետ Էրիկ Բլեյքը նշել է, որ իգուանների ընկնելու սեզոնին կարևոր է զգույշ լինել ծառերի կողքով անցնելիս, քանի որ մեծ է հավանականությունը, որ քնկոտ մողեսը կարող է իր համար քայլող ամերիկացու հենց գլխին վայրէջք կատարել։

Синоптики предупредили американцев о надвигающемся дожде из игуан
Синоптики предупредили жителей Южной Флориды, США, о надвигающемся дожде из игуан, связанном с понижением температуры до 4-10 градусов по Цельсию, сообщает «Newsweek».
Ведущая прогноза погоды Вивиан Гонсалес объяснила, что это явление связано с тем, что игуаны – хладнокровные животные, и, когда температура на улице существенно опускается, все процессы в их организмах замедляются. Зимой ящерицы часто спят на ветках деревьев, и поэтому, замерзнув, они могут упасть.
«Они замедляются или становятся неподвижными при падении температуры и могут упасть с деревьев, но они не мертвы. Не приближайтесь. Как только выглянет солнце, они начнут двигаться», – предупредила она.
Эрик Блейк, специалист по ураганам, отметил, что в сезон падения игуан важно быть осторожными, проходя мимо деревьев, поскольку есть большая вероятность приземления сонной ящерицы прямо на голову идущего по своим делам американца.