«Հայաստան» խմբակցությունը Շուշիի հռչակագիրը դատապարտող նախագիծ է շրջանառության մեջ դրել
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունը նախագիծ է դրել շրջանառության մեջ, որով առաջարկվում է դատապարտվել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ընդունած «Շուշիի հռչակագիրը»: «Շուշիի հռչակագիրը» երկու կողմերի նախագահները ստորագրվել են 2021 թվականի հունիսի 15-ին, օրեր անց էլ հռչակագիրը վավերացրել էր այս երկու երկների խորհրդարաններում:
«Նախագծով առաջարկվում է գնահատական տալ հռչակագրին, որովհետեւ այն ամբողջությամբ ուղղված է Հայաստանի եւ Արցախի դեմ: Եթե 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան ոչ պաշտոնապես մասնակցեց կռվին, հիմա ցանկացած սադրանքի դեպքում կարող են հանգիստ միջամտել, որովհետեւ արդեն ռազմաքաղաքական դաշինք ունեն։ Հռչակագիրը նաեւ ցույց է տալիս այդ երկրների ծավալապաշտական նկրտումները Զանգեզուրի միջանցքի հանդեպ, Հայոց ցեղասպանության հարցն էլ դուրս է գալու Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունից եւ դառնալու է բացառապես պատմաբանների քննարկումների թեմա: Այս ամենին իշխանությունը պարտավոր է արձագանքել՝ թեպետ մինչ օրս ծպտուն չի հանել»,-NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, նախագծի զեկուցող Անդրանիկ Թեւանյանը:
Անդրանիկ Թեւանյանի խոսքով՝ ընդունված հռչակագիրը վկայում է, որ հայ-թուրքական բանակացություններն առանց նախապայմանների ընթանալ չեն կարող:
«Երկու կողմերի ներկայացուցիչները հանդիպում են ունենում, իսկ դրանից կարճ ժամանակ անց հռչակագիրը վավերացվում է։ Մի կողմից Թուրքիան ծաղկեփնջերով է դիմավորում Երեւան-Ստամբուլ չվերթի ուղեւորներին, իսկ մյուս կողմից վավերացնում է Հայաստանը բնաջնջող հռչակագիրը»,-նշեց Թեւանյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ նախագծի ընդունմամբ պետությունն իր պաշտոնական դիրքորոշումը կհայտնի ընդունված հռչակագրի նկատմամբ:
«Մենք պարտավոր ենք այս ամենին արձագանքել: Այդպիսիով մենք ցույց կտանք, որ ունենք անվտանգային կարմիր գծեր, որոնք չենք զիջելու։ Եթե Թուրիքան եւ Ադրբեջանն հռչակագիր են վավերացրել, որոնք ակնհայտ դեմ են Հայաստանին եւ Արցախին, մենք ինչպե՞ս կարող ենք չարձագանքել: Ես հիմա չեմ կարող հստակ ասել՝ իշխող ուժը կողմ քվեարկի նախագծին, թե՝ ոչ: Եթե իրենց իշխանության տարիների հետագիծը նայենք, կարող են դեմ քվերակել նախագծի ընդունմանը, բայց այդ դեպքում էլ կստացվի, որ ողջունում են «Շուշիի հռչակագիրը»,-հավելեց Թեւանյանը:

Фракция «Армения» ввела в обращение проект, осуждающий «Шушинскую декларацию»
Парламентская фракция блока «Армения» ввела в обращение проект, которым предлагается осудить принятую Азербайджаном и Турцией «Шушинскую декларацию».
Напомним, что упомянутая декларация была подписана 15 июня 2021 г. президентами Азербайджана и Турции, а затем и ратифицирована парламентами двух стран.
«Проектом предлагается дать оценку декларации, поскольку она полностью направлена против Армении и Арцаха. Если в ходе 44-дневной войны Турция неофициально принимала в ней участие, то сейчас в случае любой провокации она может спокойно вмешаться в процесс, потому что уже имеется военно-политический союз.
В декларации также видны амбиции этих стран в отношении Зангезурского коридора, а вопрос Геноцида армян выйдет за рамки внешней политики Армении и станет предметом обсуждения исключительно историков. Власть обязана на все это отреагировать, хотя до сих пор мы не слышали даже писка», – заявил в беседе с корреспондентом «News.am» депутат от фракции «Армения», докладчик проекта Андраник Теванян.
По его словам, принятая декларация свидетельствует о том, что армяно-турецкие переговоры не могут проходить без предварительных условий.
«Представители обеих сторон встречаются, и вскоре после этого ратифицируется декларация. С одной стороны, турки встречают с цветами пассажиров рейса Ереван-Стамбул, а с другой – ратифицируют декларацию об уничтожении Армении», – сказал депутат.
Как отметил Теванян, с принятием проекта государство выразит свою официальную позицию по принятой декларации.
«Мы обязаны на все это реагировать. Таким образом мы покажем, что у нас имеются красные линии в вопросах безопасности, которые мы не уступим. Если Турция и Азербайджан ратифицировали декларацию, явно направленную против Армении и Арцаха, как мы можем не ответить? Сейчас я не могу точно сказать, проголосует правящая сила за данный проект или нет. Если посмотреть на траекторию поведения власти, то она может проголосовать против принятия данного проекта. Но в этом случае получится, что она приветствуют «Шушинскую декларацию»», – заключил депутат.