Հերթական անգամ Հայաստանն անլուրջ գործընկերոջ կերպարով է հանդես եկել միջազգային ասպարեզում․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Պետք է լրջորեն վերանայվի այդ պրակտիկան, երբ դեսպանների և հյուպատոսների պաշտոնին նշանակվում են կադրային դիվանագետ չհանդիսացող անձինք, և ես կարծում եմ, որ իսկապես դա կարևոր է, որովհետև այդ կարգի նշանակումները նաև խոչընդոտում են Հայաստանի դիվանագիտական կորպուսի բնականոն զարգացմանը և, իհարկե, որոշակի խնդիրներ են առաջացնում Հայաստանի միջազգային հարաբերություններում»։ 2018 թվականի մայիսի 9-ին Ստեփանակերտում այս խոսքերն արտաբերած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիմա անում է նույնը` իր թիմի ոչ պրոֆեսիոնալ կադրերին նշանակելով դեսպաններ։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և խնդրել, որ իրեն նշանակեն Մերձբալթյան երկրներում՝ Լատվիայում, Լիտվայում և Էստոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան: Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է չմերժել Իգիթյանին, որի հետևանքով հերթական անգամ Հայաստանն անլուրջ գործընկերոջ կերպարով է հանդես եկել միջազգային ասպարեզում:
Բանն այն է, որ 2021 թվականի մարտի 15-ին դիվանագետ Արմեն Մարտիրոսյանը համատեղության կարգով նշանակվել էր Մերձբալթյան երեք երկրներում դեսպան, սակայն մենք տեղեկացանք, որ դեռ մեկ տարի էլ չանցած՝ միայն հունիս ամսին իր հավատարմագրերը հանձնած դեսպանին Հայաստանը որոշել է հետ կանչել: Իսկ ինչո՞ւ. որովհետև քաղաքական իշխանությունը նախկին պատգամավորին «գործի տեղավորելու» խնդիր ունի։ Դեսպանի պաշտոնում նրան պետք է փոխարինի ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթն այս ուշագրավ իրավիճակի առնչությամբ մեկնաբանության համար դիմեց ՀՀ ԱԳՆ, որտեղից մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը ո՛չ հաստատեց, ո՛չ հերքեց մեր տեղեկությունը՝ հայտարարելով՝ «ՀՀ դեսպանների նշանակման և հետկանչի մասին ԱԳՆ-ն պատշաճ կերպով ու ժամկետներում հանրությանը տեղյակ է պահում»»։

Армения в очередной раз предстает в образе несерьезного партнера на международной арене – «Жоховурд»
«Нужно серьезно пересмотреть практику, когда на пост послов и консулов назначаются лица, которые не являются кадровыми дипломатами, и я считаю, что это действительно важно, потому что такие назначения мешают развитию дипломатического корпуса страны и создают определенные проблемы для Армении на международной арене». Озвучивший это заявление 9 мая 2018 года на пресс-конференции в Степанакерте премьер-министр Армении Никол Пашинян сейчас поступает таким же образом, назначая непрофессиональных кадров из своей команды послами, пишет газета «Жоховурд».
По сведениям издания, бывший депутат парламента от фракции «Гражданский договор» Ованнес Игитян обратился к премьер-министру Николу Пашиняну с просьбой назначить его на должность посла в странах Балтии – Латвии, Литве и Эстонии. Никол Пашинян решил не отклонять просьбу Игитяна, в результате чего Армения в очередной раз предстанет в образе несерьезного партнера на международной арене.
«Дело в том, что 15 марта 2020 года Армен Мартиросян был назначен послом Армении в странах Балтии по совместительству. Но не прошло и года, как власти Армении решили отозвать посла, вручившего свои верительные грамоты лишь в июне прошлого года.
А почему? Потому что у политического руководства возникла проблема с «трудоустройством» бывшего депутата. На этом посту посла Мартиросяна должен заменить депутат фракции «Гражданский договор» Ованнес Игитян», – отмечает газета.
Издание обратилось для комментария этой ситуацией в МИД Армении, где пресс-секретарь Ваан Унанян не опроверг и не подтвердил эту информацию, заявив, что «МИД Армении информирует общество о назначении и отзыве послов в установленном порядке».