Զոհված զինծառայողների եղբայրները կազատվեն պարտադիր ծառայությունից
Կառավարությունը փետրվարի 17-ին հավանություն տվեց պատերազմում զոհված զինծառայողների եղբայրներին պարտադիր զինծառայությունից ազատելու օրինագծին։
Փոփոխությունը նախատեսվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում։
Գործող օրենսդրությամբ զոհված ծնող, եղբայր կամ քույր ունենալը, զինծառայությունից ազատվելու պարտադիր պայման է սահմանվում նաև ընտանիքի միակ արու զավակ լինելը։
Մինչդեռ կառավարությունը կարծում է, որ կան հայ-ադրբեջանական 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների կրտսեր եղբայրներ, որոնք ենթակա են պարտադիր զինվորական ծառայության, քանի որ ընտանիքի միակ արու զավակը չեն:
«Նրանցից շատերի ծնողները գտնվում են ծանր հոգեբանական և սոցիալական վիճակում, չեն ցանկանում իրենց կրտսեր որդուն ևս ուղարկել զինվորական ծառայության: Ունենալով մեծ հարգանք իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի զոհաբերած մեր հայրենակիցների ընտանիքի անդամների նկատմամբ՝ պետք է նաև պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու հնարավորություն տանք այդ ընտանիքների մյուս անդամներին, որի արդյունքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներն ավելի հեշտ կհաղթահարեն հոգեբանական և իրենց առջև ծառացած սոցիալական խնդիրները»,-ասվում է նախագծի հիմնավորման մեջ։

Братья погибших на войне солдат будут освобождены от военной службы
Правительство Армении предлагает освободить от обязательной воинской службы братьев военнослужащих, погибших на войне 2020 года в Арцахе. Соответствующая поправка была одобрена сегодня правительством Армении, сообщает «Sputnik Армения».
Дело в том, что действующий закон «О военной службе и статусе военнослужащего» в качестве обязательного условия для освобождения от военной службы предусматривает, что потенциальный военнослужащий должен быть единственным сыном в семье.
Между тем, правительство замечает, что есть младшие братья военнослужащих, погибших в 44-дневной карабахской войне, которые подлежат обязательной военной службе, так как не являются единственными детьми мужского пола в семье.
«Родители многих из них находятся в тяжелой психологической и социальной ситуации, они не хотят и младшего сына отправлять на службу. Испытывая огромное уважение к членам семей наших соотечественников, отдавших жизнь за родину, мы должны также дать возможность другим членам этих семей освободиться от обязательной военной службы. В результате семьи погибших военнослужащих легче справятся с психологическими и стоящими перед ними социальными проблемами», – отмечается в обосновании.
Законодательная инициатива была одобрена правительством без обсуждения и в ближайшее время будет представлена на рассмотрение парламента.