Ինչո՞ւ ծագումով ջավախահայ Հովհաննես Այվազյանին թույլ չեն տվելել մտնել Վրաստան
Հայաստանից Վրաստան մեկնող Հովհաննես Այվազյանին՝ ծագումով ջավախահայ, Հայկական հանրագիտարան հրատարակչության տնօրեն, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախկին նախագահ, թույլ չեն տվել հատել սահմանը։
«7օր»–ը կապ է հաստատել Հովհաննես Այվազյանի հետ՝ պարզելու, թե ո՞րն է իրեն Վրաստան չթողնելու պատճառը։
Մեզ հետ զրույցում Այվազյանը նշել է, թե վրացական անցակետում իրենց ասել են՝ իր մուտքը Վրաստան արգելված է, և որևէ բացատրություն չեն տվել։
Ես այսօր խոսել եմ Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի հետ, և նա ինձ ասել է, որ կպարզի, թե պատճառն ինչումն է։ Ինքն ինձ ասել է, թե որոշ մարդիկ կան, որոնց մուտքն արգելված է Վրաստան, և նրանց մասին ինքը տեղյակ է, բայց իմ մասին ինքը տեղեկություն չուներ։ Հիմա ես սպասում եմ, ու մի քանի օրից պետք է որ պատասխան տան,–ասել է նա։
Խոսելով հետագա գործողությունների մասին՝ Հովհաննես Այվազյանը նշել է, թե եթե դեսպանատնից իրեն տված պատասխանը չբավարարի, ապա ինքը հաստատ աղմուկ է բարձրացնելու, իսկ առայժմ սպասում է՝ հուսալով, որ թյուրիմացություն է եղել։
«7օր»–ը նաև դիմել է ՀՀ ԱԳՆ–ին՝ իմանալու հայակակն կողմի արձագանքը այս երևույթին։ Մեզ հետ զրույցում ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը ասել է, թե իրենք այդ հարցը դեռ պարզում են։

Почему джавахкскому армянину Ованнесу Айвазяну запрещен въезд на территорию Грузии?
Отбывающему из Армении в Грузию джавахкскому армянину Ованнесу Айвазяну, являющемуся директором издательства «Армянская энциклопедия» и бывшим председателем земляческого союза «Джавахк», не разрешают пересечь грузинскую границу.
«7or» попытался связаться с Ованнесом Айвазяном с целью уточнить причину запрета на его въезд в Грузию.
В беседе с нами он отметил, что в грузинском пропускном пункте ему сказали, что его въезд в Грузию запрещен. Каких-либо объяснений этому, по его словам, не было дано.
«Сегодня я говорил с послом Грузии в Армении Тенгизом Шарманашвили и он мне сказал, что выяснит причину. Он сообщил, что есть некоторые лица, чей въезд на территорию Грузию запрещен. Ему известно о них. В связи с запретом на мой въезд он не был в курсе. Мне остается ждать ответа, который будет через несколько дней»,- заявил он.
Коснувшись дальнейших действий, Айвазян отметил, что если ответ из посольства не удовлетворит его, то он поднимет шум. Пока он выжидает в надежде на то, что это было какое–то недоразумение.
«7or» также обратился за информацией в МИД РА, чтобы узнать реакцию армянской стороны на это. В беседе с нами пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян отметил, что они пока заняты выяснением этого вопроса.