Արարատ Միրզոյանը Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի թեմայով հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի ԱԳ նախարարի հետ
Մարտի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Դավիդ Զալկալիանիի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են հայ-վրացական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելությունների միջոցով քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու, խստաշունչ ձմռան պայմաններում կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը խոչընդոտելու գործողությունները, ինչի արդյունքում Արցախը կանգնել է հումանիտար ճգնաժամի շեմին։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է հայկական կողմի դիրքորոշմանը խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելուն՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը:

Арарат Мирзоян проинформировал грузинского коллегу о действиях Азербайджана по оказанию психологического давления на население Арцаха
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел в среду телефонный разговор с вице-премьером, главой МИД Грузии Давидом Залкалиани, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с последовательным развитием армяно-грузинских отношений и укреплением политического диалога посредством взаимных визитов высокопоставленных лиц.
В ходе телефонного разговора глава МИД Армении проинформировал своего коллегу о действиях Азербайджана по оказанию психологического давления на население Нагорного Карабаха, воспрепятствованию нормальной работе жизненно важных инфраструктур в суровых зимних условиях, в результате чего Арцах находится на грани гуманитарного кризиса.
Мирзоян коснулся позиции армянской стороны в связи с началом переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному договору, подчеркнув в этом контексте посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.