«Հայաստան» դաշինքում խոսել են այն պահանջների մասին, որոնք կբարձրաձայնվեն առաջիկա հանրահավաքում
Հայաստանն ու հայերը լուրջ մարտահրավերների առջեւ են կանգնած։ Այն իրավիճակը, որ տեսնում ենք Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ բանակցություններում (եթե դրանք կարելի է բանակցություններ անվանել) խորանում է։ Այս մասին ապրիլի 4-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը։
Նա պարզաբանեց, որ հիմնական մտահոգությունն այն է, որպեսզի չգնանք այնպիսի զիջումների, որոնք կենսական կարեւոր նշանակություն կունենան եւ անշրջելի կդառնան Հայաստանի ու հայության համար։
«Սրա գիտակցումն էլ հանրահավաք անցկացնելու անհրաժեշտություն առաջացրեց։ Եթե իշխող ուժին թվում է, թե իշխանություն ձեւավորելու մանդատ ունենալը թույլ է տալիս անել այն ամենը, ինչ իրենք ուզում են, ապա մենք պետք է արձանագրենք, որ իշխանությունները մեր կենսական կարեւոր շահերին վերաբերող զիջումների մանդատ չունեն։ Նախ, այս կենսական շահերը պետք է արձանագրվեն։ Իշխանությունների ստացած մանդատը չի նշանակում, որ նրանք այնպիսի քայլեր անելու արտոնություններ ունեն, որոնք կհանգեցնեն Արցախից հայերի արտաքսմանը եւ Հայաստանի թուրքացմանը։ Մենք պետք է հստակ արձանագրենք, թե ինչ պայմանների դեպքում Արցախից հայերի արտաքսում եւ Հայաստանի թուրքացում տեղի կունենա։
Խոսքը լինելու է այն «կարմիր գծերի» ամրագրման, այն զիջումների մասին, որոնք ստեղծում են մի իրավիճակ, որի դեպքում տարածաշրջանում եւ ընդհանրապես աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից հայկական գործոնը կարող է վերանալ։ Սա հանրահավաքից հետո պետք է հստակ արձանագրել։ Այս ամենը պետք է ձեւակերպել ու բարձրաձայնել հանրահավաքում։ Կլինի անկախության ձեռքբերումից հետո ձեւակերպված փաստերի ամրագրում, այդ թվում՝ այն բանի արձանագրում, թե ինչպես ենք մենք պատկերացնում Արցախի հարցի լուծումը, ինչպես պետք է Հայաստանը պահպանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ հայկական գործոնը տարածաշրջանում։ Այս ամենը պետք է ձեւակերպվի ու բարձրաձայնվի հանրահավաքում։ Սրանից պետք է բխի, որ իշխանությունները պարտավոր են այս ամենը իրականացնել սպասվող հանդիպումների ժամանակ կամ ինչ-որ փաստաթղթեր ստորագրելուց առաջ։
Կան ռիսկեր, որ Հայաստանի համար վտանգավոր փաստաթուղթ կարող է ստորագրվել։
Մենք լսում ենք, որ Ադրբեջանի ներկայացրած հինգ կետերը հիմնականում բավարարել են հայկական կողմին։ Հայաստանի իշխանություններն արձագանքել են այդ առաջարկներին՝ լրացնելով դրանք։ Մեր տեղեկություններով, լրացումը չի մտցնում այնպիսի հստակություն, որը երաշխավորում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքների իրացումը, մեր ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության ապահովումը եւ խաղաղ մթնոլորտը, որը թույլ է տալիս խաղաղության պայմանագիր ստորագրել։
Անհնար է խաղաղության պայմանագիր կնքել ագրեսիայի փաստի պայմաններում. Այսօր կա ագրեսիայի փաստի արձանագրում։ Տվյալ դեպքում գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման՝ նշանակում է համաձայնության գնալ ոչ թե հավասար պայմաններում, այլ հարկադրանքի պայմաններում։ Ուստի մենք մտահոգություններ ունենք, որ սա կարող է նոր կապիտուլյացիայի արձանագրում լինել։
Մտահոգություն է առաջացնում այն, որ մենք կարող ենք անցնել անշրջելիության կետը, որից հետո անհնար կլինի վերականգնել այն կորուստները, որոնք կարձանագրվեն կապիտուլյացիոն նոր փաստաթղթում։
Հայաստանը, Արցախը եւ սփյուռքը պետք է միավորվեն եւ ամրագրեն իրենց կամքը եւ իշխանություններից պահանջեն այն իրականացնել։
Եթե դա տեղի չունենա, ապա ժողովուրդը բոլոր հնարավոր միջոցներով կարող է դիմադրել դրան։
Հանրահավաքում իշխանություններին կներկայացվի պահանջների ցանկ, որոնք ենթադրում են կենսական շահերի պաշտպանություն։ Այդ պահանջները ձեւակերպվել են ոչ թե երեկ կամ այսօր, այլ անկախության ողջ ընթացքում։ Դրանք ուրվագծում են մեր կենսական կարեւոր շահերի սահմանները, որոնք ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի խախտելու։ Իշխանությունների հանդեպ պահանջն այն է լինելու, որ նրանք մնան այս սահմաններում եւ ապահովեն հայ ժողովրդի միասնական կամքի իրականացումը, չգնան զիջումների, որոնք մեզ կորուստներ կբերեն։
Սա պարզապես ակցիա չէ։ Եթե ինչ-որ մեկը դեռ չի գիտակցել առկա ազդակներին արձագանքելու հրատապությունը, ապա հանրահավաքը նպատակ ունի բոլորին սթափեցնել եւ արթնացնել ժողովրդին, որը պետք է իմանա, թե ինչ է մեզ սպասվում։ Եվ եթե մենք չձեւակերպենք մեր պահանջները, կարող ենք անդառնալի կորուստներ կրել։
Հանրահավաքից լուրջ ակնկալիքներ կան։ Հասարակության մեջ դժգոհության լուրջ չափաբաժին կա։ Ժամանակի ընթացքում այդ չափաբաժինը աճում է, եւ այն հասցեագրված է բոլորին՝ եւ՛ իշխանություններին, եւ՛ ընդդիմությանը։ Բայց եթե այդ դժգոհությունը չի ուղղորդվում, ապա այն վերածվում է հիասթափության, որը հող է ստեղծում, բայց ոչ թե նպատակին հասնելու, այլ եղածը կորցնելու համար։ Չի կարելի թույլ տալ, որ ժողովուրդը հասնի հիասթափության աստիճանին։
Այս հանրահավաքը պետք է դիտարկել ոչ թե իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերությունների շրջանակներում, այլ որպես ազգային շահերի պաշտպանության հրամայական։ Ժողովուրդը պետք է արթնանա, հակառակ դեպքում կկորցնենք այն, ինչ ունենք, ավելի վատ պայմաններում կհայտնվենք։
Ինչ վերաբերում է ծայրահեղ զգուշավորություն ցուցաբերելու ՀՀ առաջին նախագահի կոչին, ապա այն պետք է բոլորը ցուցաբերեն։ Սա առաջին հերթին վերաբերում է կարմիր գծերը չանցնելուն, որից հետո անիմաստ կլինի խոսել հայոց պետականության ապագայի մասին։ Ապագա չկա, եթե պետք է զիջես քո կենսական կարեւոր շահերի հարցում»,-ընդգծեց Ռուստամյանը։

В блоке «Армения» рассказали о требованиях, которые будут озвучены на предстоящем митинге
Армения и армянство стоят перед серьезными вызовами. Та ситуация, которую мы видим на переговорах (если их можно назвать переговорами) с Азербайджаном и Турцией, усугубляется. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 4 апреля заявил депутат от блока «Армения» Армен Рустамян.
Он пояснил, что основное беспокойство заключается в том, чтобы мы не шли на такие уступки, которые будут иметь жизненно важное значение и станут необратимыми для Армении и армянства.
- Осознание этого и вызвало необходимость проведения митинга. Если правящей силе кажется, что наличие у них мандата на формирование власти позволяет им делать все, что они хотят, то мы должны зафиксировать, что мандата идти на уступки, касающиеся наших жизненно важных интересов, у властей нет. Во-первых, должны быть зафиксированы эти жизненно важные интересы. Полученный властями мандат не означает, что они обладают привилегиями идти на шаги, которые приведут к изгнанию армян из Арцаха и отуречиванию Армении. Мы должны четко зафиксировать, при каких условиях произойдет изгнание армян из Арцаха и отуречивание Армении.
Речь пойдет о фиксации тех «красных линий», тех уступок, создающих ситуацию, при которой в регионе и вообще с геополитической точки зрения армянский фактор может исчезнуть. Это после митинга должно быть четко зафиксировано. Произойдет фиксация фактов, которые были сформулированы в течение времени после обретения независимости, в том числе фиксация того, как мы представляем решение арцахского вопроса, того, как Армения должна сохранить суверенитет, территориальную целостность и армянский фактор в регионе. Все это должно быть сформулировано и озвучено на митинге. Из этого должно исходить то, что власти обязаны все это реализовать во время ожидающихся встреч или перед подписанием каких-либо документов.
Есть риски, что может быть подписан опасный для Армении документ.
Мы слышим, что представленные Азербайджаном пять пунктов армянскую сторону в основном удовлетворили. Власти Армении отреагировали на эти предложения, дополнив его. По нашей информации, дополнение не вносит ясность, которая гарантирует реализацию прав народа Арцаха на самоопределение, обеспечение нашего суверенитета и территориальной целостности и мирной атмосферы, позволяющей подписывать мирный договор.
Невозможно подписывать мирный договор в условиях факта агрессии. Сегодня есть констатация факта агрессии. В таком случае идти на подписание мирного договора означает идти на соглашение не на равных условиях, а в условиях принуждения. Поэтому у нас есть беспокойства, что это может быть фиксацией новой капитуляции.
Вызывает беспокойство то, что мы можем пройти точку невозврата, после чего невозможно будет восстановить потери, которые будут зафиксированы в новом капитуляционном документе.
Армения, Арцах и диаспора должны объединиться и зафиксировать свою волю и потребовать от власти ее реализации.
Если этого не произойдет, то народ может противостоять этому любыми возможными средствами.
На митинге властям будет представлен список требований, которые предполагают защиту жизненно важных интересов. Эти требования были сформулированы не вчера и не сегодня, а в течение всего периода независимости. Они очерчивают границы наших жизненно важных интересов, которые не имеют права нарушить ни одни власти. Требование к властям будет заключаться в том, чтобы они оставались в этих границах и обеспечивали реализацию единой воли армянского народа, не шли на уступки, которые принесут нам потери.
Это не просто акция. Если кто-то еще не осознал неотложность реакции на имеющиеся сигналы, то митинг нацелен на отрезвление всех и пробуждение народа, который должен знать, что нас ждет. И если мы не сформулируем наши требования, мы можем понести необратимые потери.
От митинга есть серьезные ожидания. В обществе есть серьезная доза недовольства. Со временем эта доза растет, и она адресована всем – и властями, и оппозиции. Но если это недовольство не направляется, то оно трансформируется в разочарование, создающее почву, но не для достижения цели, а для потери имеющегося. Мы не должны позволить, чтобы народ дошел до стадии разочарования.
Этот митинг нужно рассматривать не в рамках отношений власти и оппозиции, а как императив защиты национальных интересов. Народ должен пробудиться, в противном случае мы потеряем то, что имеем, окажемся в еще более худших условиях.
Что касается призыва первого президента Армении проявлять крайнюю осторожность, то ее должны проявлять все. Это, в первую очередь, касается того, чтобы не перейти красные линии, после чего бессмысленно будет говорить о будущем армянской государственности. Будущего нет, если ты будешь уступать в вопросах своих жизненно важных интересов.