Բողոքի ցույցերի 20 մասնակից է սպանվել ուրբաթ օրը Սիրիայում
«Ռոյթերս» գործակալությունը հաղորդում է, որ Սիրիայի անվտանգության ուժերը ուրբաթ սպանել են 20 մարդ, ովքեր մասնակցում էին հակակառավարական ցույցերին, որոնք սովորաբար անցկացվում են այդ օրը երկրի շատ քաղաքներում։
«Gazeta.ru»–ն գրում է, թե իրավապաշտպանների տվյալներով՝ ցուցարարներ են զոհվել Լաթաքիա, Դերաա, Դամասկոս և այլ քաղաքներում։
Ուրբաթ առավոտյան սիրիական իշխանությունները հաղորդել են, որ գրոհայինները փորձել են պայթեցնել Հոմս քաղաքում գտնվող նավթամուղը։ Գործակալությունն հաղորդում է, որ Հոմսում կա նավթավերամշակման երկու գործարան։ Հենց այս բնակավայրն է համարվում ընդդիմադիր շարժման կենտրոններից մեկը, որտեղ նախագահ Բաշար Ասադի հրաժարականը պահանջող բողոքի ցույցերը հավաքում են տասնյակ հազարավոր մարդկանց։
Ըստ իրավապաշտպանների՝ Սիրիայում արդեն մի քանի ամիս շարունակվող ցույցերի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 1500 մարդ։

В Сирии за пятницу убиты 20 участников акций протеста
Силы безопасности Сирии в пятницу убили, по меньшей мере, 20 человек, принимавших участие в антиправительственных акциях, которые по традиции проходят в этот день во многих городах страны, сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на «Reuters».
По данным правозащитников, демонстранты погибли в городах Латакия, Хама, Хомс, Деръя, Дамаске и других.
В пятницу утром сирийские власти сообщили, что диверсанты попытались подорвать нефтепровод в городе Хомс, в котором находятся два крупных нефтеперерабатывающих завода. Именно этот населенный пункт является одним из центров оппозиционного движения, где акции с требованием отставки президента Башара Асада собирают десятки тысяч участников.
В ходе протестов, которые проходят в Сирии уже несколько месяцев, по данным правозащитников, погибли более 1,5 тысяч человек.