ՆԱՏՕ-ի երկրներին դուր չի գալիս ՀԱՊԿ-ի զարգացումը. Լավրով
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրներին դուր չի գալիս Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) զարգացումը։ Այս մասին ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «ՀԱՊԿ-ի գծով դաշնակիցները 30 տարի պաշտպանում են հավաքական անվտանգությունը» ֆիլմի համար տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է երեքշաբթի, ՌԴ ԱԳՆ-ի կայքում։
«ՀԱՊԿ-ը զարգանալու է՝ կախված այն պահանջմունքներից, որոնք իրապես առաջ են գալիս գործնական կյանքում։ Բոլորին չէ, որ դուր է գալիս կազմակերպության զարգացումը, այդ թվում դուր չի գալիս ՆԱՏՕ-ի մեր գործընկերներին»,-ասել է նա։
Նախարարը հիշեցրել է, որ սկսած 2000-ականների կեսերից, այդ թվում եւ մասնակից երկրների նախագահների մակարդակով, ՀԱՊԿ-ը ՆԱՏՕ-ին առաջարկել է խորհրդակցությունների, տեղեկատվության փոխանակման, փոխգործակցության մեխանիզմ ստեղծել Եվրատլանտյան տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման այս կամ այն ոլորտում, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ-ի շրջանակում։
«ՆԱՏՕ-ականները շարունակում են մյուս երկրներին ու կառույցներին մեծամտորեն վերաբերվել, անտեսել են այդ դիմումները։ Այժմ թեժ բանավեճ է սկսվել այն առիթով, թե ինչպես իրականացնել ԵԱՀԿ-ի գագաթաժողովների որոշումները անվտանգության անբաժանելիության ապահովման մասին։ Սա սկզբունքային հարցերից մեկն է, որը մենք առաջադրում ենք։ Անվտանգության անբաժանելիության բանաձեւը, որի տակ դրված են ՆԱՏՕ-ի մեջ մտնող բոլոր երկրների նախագահների եւ կառավարությունների ղեկավարների ստորագրությունները, ի թիվս այլ բաների՝ ենթադրում է ցանկացած երկրի, երկրների խմբի կամ ցանկացած կազմակերպության հրաժարում Եվրատլանտյան տարածաշրջանում գերիշխող դերի հավակնությունից»,-շարունակել է նա։
Լավրովն ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ն իր կենսագործունեությամբ անում է հենց այն, ինչն արգելված է, եւ ինչը նրա անդամները պարտավորվել են չանել։ «Մենք այս հարցերը տալիս ենք մեր զրուցակիցներին, որովհետեւ, ուրիշների անվտանգության հաշվին որեւէ մեկի անվտանգությունը չամրապնդելու պարտավորությունից զատ, բոլորը պարտավորվել են թույլ չտալ, որպեսզի ինչ-որ կառույց, այս դեպքում՝ ՆԱՏՕ-ն, հավակնի բացառիկության Եվրատլանտիկայում անվտանգության ապահովման իրադարձություններում եւ գործընթացներում։ Սա հենց այնպես չի ասվել. խոստացել են, ստորագրել, իսկ հետո անում են այն, ինչ ցանկանում են։ Ուստի, ՀԱՊԿ-ը պետք է հանդես գա որպես Եվրատլանտիկայում հավասարակշռությունն ապահովող գործոն»,-նշել է նա։
Լավրովը նաեւ վստահություն է հայտնել, որ տարածաշրջանում անվտանգության մասին բանավեճերին եւ նախաձեռնություններին զուգընթաց՝ ՀԱՊԿ-ի հեղինակությունն ավելի ծանրակշիռ կդառնա։
Նախարարի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը առավելագույն չափով է օգտագործում միջազգային այլ կազմակերպությունների փորձը, այդ թվում խաղաղապահության ոլորտում։
«Կարեւոր է, որ մենք ջանում ենք առավելագույն չափով օգտագործել միջազգային այլ կազմակերպությունների փորձը, այդ թվում խաղաղապահության ոլորտում։ Պայմանավորվածություններ կան ՀԱՊԿ-ի եւ ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի եւ ՇՀԿ-ի միջեւ,- ասել է նա։- Ժամանակին Մոսկվայում եռակողմ համաձայնագիր է ստորագրվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, ԱՊՀ-ի հակաահաբեկչական կենտրոնի եւ ՇՀԿ-ի տարածաշրջանային հակաահաբեկչական կառույցի միջեւ»։
Բացի այդ, Լավրովը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը կապեր է հաստատել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ։ «Կայունացել եւ հաստատվել են հարաբերություններ ՄԱԿ-ի, Խաղաղապահ գործողությունների դեպարտամենտի հետ։ Շփումներ կան Իսլամական համագործակցություն կազմակերպության, ԵԱՀԿ-ի հետ։ Կապեր են հաստատվում Աֆրիկյան միության, Հարավարեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի հետ»,- ավելացրել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ի միջազգային հեղինակությունը կազմակերպության ձեռքբերումների եւ նրա գործունակության ընդունման վկայությունն է։
Լավրովն ընդգծել է, որ աշխատանքի ընթացքում ՀԱՊԿ-ը քիչ բանի չի հասել, նախ այն հարցերում, որոնք վերաբերում են կազմակերպության հնարավորությունների օգտագործմանն ամենօրյա խնդիրների լուծման համար։ «Չէ՞ որ, Ղազախստանում տեղի ունեցած ագրեսիայից բացի, կան նաեւ ամենօրյա սպառնալիքներ, որոնք կապված չեն ահաբեկիչների եւ ծայրահեղականների միջպետական հոսքերի հետ. սահմանների ամրապնդման, միգրացիայի, անլեգալ միգրացիայի, որը շատ հաճախ մեզ մոտ դրսեւորվում է ՀԱՊԿ-ի հարավային սահմաններին՝ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, նարկոթրաֆիկի եւ շատ այլ խնդիրների լուծման հարցերը»,-նշել է նա։
Լավրովը նաեւ ուշադրություն է դարձրել այն մեխանիզմների բազմազանությանը, որոնք մշակվում են ՀԱՊԿ-ում՝ ճգնաժամային իրավիճակների առաջացման դեպքում։ «Դրանք նաեւ արագ ծավալման հավաքական ուժերն են, որոնք ստեղծվել են արդեն բավական վաղուց՝ արձագանքելու համար տարբեր սպառնալիքներին Կենտրոնաասիական տարածաշրջանում, կազմակերպության պատասխանատվության գոտում»,-ասել է նա,-Կան նաեւ արագ արձագանքման ուժերը, որոնք ներառում են մեր կազմակերպության բոլոր մասնակիցներից կազմված հատուկ ջոկատների զգալի բաղադրիչը։ Գոյություն ունեն հավաքական խաղաղապահ ուժեր, որոնք ստեղծվել են ՀԱՊԿ-ի մասնակից պետությունների ստորագրած համաձայնագրերի հիման վրա»։

Странам НАТО не нравится развитие ОДКБ – Лавров
Странам Североатлантического альянса не нравится развитие Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью для фильма «Союзники ОДКБ – 30 лет на страже коллективной безопасности», опубликованном во вторник на сайте МИД РФ.
«ОДКБ будет развиваться в зависимости от потребностей, которые реально возникают в практической жизни. Не всем нравится развитие организации, в том числе не нравится нашим натовским коллегам», – сказал он.
Министр напомнил, что начиная с середины 2000-х годов ОДКБ, в том числе и на уровне президентов стран-участниц, предлагала НАТО наладить механизмы консультаций, обмена информацией, взаимодействия в тех или иных сферах поддержания безопасности в Евроатлантическом регионе, прежде всего в рамках ОБСЕ.
«Натовцы – они продолжают относиться к остальным странам и структурам высокомерно - игнорировали эти обращения. Сейчас развернулась горячая дискуссия по поводу того, как реализовывать решения саммитов ОБСЕ об обеспечении неделимости безопасности. Это один из принципиальных вопросов, который мы ставим. Формула неделимости безопасности, под которой стоят подписи всех президентов и глав правительств стран, входящих в НАТО, среди прочего предполагает отказ от попыток любой страны, группы стран или любой организации претендовать на доминирующую роль в Евроатлантическом регионе», – продолжил он.
Лавров подчеркнул, что НАТО всей своей жизнедеятельностью делает именно то, что запрещено и что ее члены обязались не делать.
«Мы задаем эти вопросы нашим собеседникам, потому что, помимо обязательства не укреплять чью бы то ни было безопасность за счет безопасности других, все обязались не допускать того, чтобы какая-то структура, в данном случае НАТО, претендовала на исключительность в событиях и в процессах обеспечения безопасности в Евроатлантике. Будем этих ответов настойчиво добиваться. Это не просто так: пообещали, подписались, а потом делают, что хотят. Поэтому ОДКБ должна выступать фактором, обеспечивающим баланс в Евроатлантике», – указал он.
Лавров также выразил уверенность, что по мере продвижения дискуссий и инициатив о безопасности в регионе авторитет ОДКБ будет более весомым.
По словам министра, ОДКБ максимально использует опыт других международных организаций, в том числе в сфере миротворчества.
«Важно, что мы стараемся максимально использовать опыт других международных организаций, в том числе в сфере миротворчества. Есть договоренности между ОДКБ и СНГ, между ОДКБ и ШОС, – сказал он. – Трехстороннее соглашение было подписано в свое время в Москве между Организацией Договора о коллективной безопасности, антитеррористическим центром СНГ и региональной антитеррористической структурой ШОС».
Кроме этого, Лавров отметил, что ОДКБ налаживает связи с различными международными организациями.
«Стабилизированы и установлены отношения с ООН, с Департаментом по миротворческим операциям. Есть контакты с Организацией исламского сотрудничества, с ОБСЕ. Налаживаются контакты с Африканским союзом, с Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии», – добавил он.
По словам министра, международный авторитет ОДКБ – это свидетельство достижений организации и признания ее дееспособности.
Лавров подчеркнул, что за время работы ОДКБ достигнуто немало, прежде всего в том, что касается использования возможности организации для решения повседневных задач.
«Ведь, помимо агрессии, проявившейся в Казахстане, есть еще и повседневные угрозы, не связанные с межгосударственными потоками террористов и экстремистов. Вопросы, касающиеся укрепления границ, решения проблем миграции, нелегальной миграции, которая очень часто проявляется у нас особенно на южных рубежах ОДКБ в странах Центральной Азии, наркотрафик и многое другое», – указал он.
Также Лавров обратил внимание на разнообразное количество механизмов, которые закладываются в ОДКБ на случай возникновения кризисных ситуаций.
«Это и коллективные силы быстрого развертывания. Они были созданы достаточно уже давно для реагирования на различные угрозы в Центральноазиатском регионе, в зоне ответственности организации, – пояснил он. – Есть также коллективные силы быстрого реагирования, включающие значительный компонент спецназа от всех участников нашей организации. Существуют коллективные миротворческие силы, которые развиваются на основе соглашения, подписанного государствами-участниками ОДКБ».