Աննա Վարդապետյանի թեկնածության առաջադրումը գլխավոր դատախազի պաշտոնում անակնկալ է եղել անգամ ՔՊ-ի համար. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Աննա Վարդապետյանի թեկնածության առաջադրումը գլխավոր դատախազի պաշտոնում անակնկալի է բերել անգամ ՔՊ-ական պատգամավորներին։ Երբ ՔՊ խմբակցության չաթում պատգամավորներին տեղեկացրել են, որ հունիսի 16-ին հանդիպելու են այդ աղջկա հետ, ով գլխավոր դատախազի թեկնածուն է, շատերը նույնիսկ տեղը չեն բերել, թե ով է նա։
Հետաքրքրվել են եւ պարզել, որ նա հանրությանը հայտնի է Ռուբեն Հայրապետյանի՝ Նեմեցի գործով քննիչին սկանդալային ու անօրինական հրահանգ իջեցնելու պատմությամբ: Եվ չնայած անցած տարիներին դատախազի թեկնածուների հետ օրենսդիրների հանդիպումն անցնում էր անշլագ մթնոլորտում, բոլորը ներկա էին լինում, երեկ ՔՊ խմբակցության մոտ կեսը ներկա չի եղել Վարդապետյանի հետ հանդիպմանը:
Իսկ փակ հանդիպումն ավելի շատ ճանաչողական բնույթ է կրել, թեկնածուն իր կենսագրականն է ներկայացրել, խոստացել է անաչառ ու անկաշկանդ լինել: Իսկ դատախազական եւ իրավապահ համակարգում ուղղակի խուճապ է՝ Վարդապետյանի անփորձությունը եւ կամակատարությունը կարող են մեծ ավերածությունների պատճառ դառնալ։

Выдвижение Анны Вардапетян на должность генпрокурора стало сюрпризом даже для депутатов «Гражданского договора» – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что выдвижение Анны Вардапетян на должность генерального прокурора Армении стало сюрпризом даже для депутатов «Гражданского договора». Когда в чате фракции «Гражданский договор» депутатам сообщили, что 16 июня они встретятся с этой девушкой, которая является кандидатом в генпрокуроры, многие даже не поняли, о ком идет речь.
«Они поинтересовались и выяснили, что это известная общественности по истории, связанной со скандальным и незаконным поручением следователю по делу Рубена Айрапетяна («Немец»). И хотя в прошлые годы встречи законодателей с кандидатами в прокуроры проходили в атмосфере аншлага, присутствовали все депутаты, вчера на встрече с Вардапетян не было почти половины фракции «Гражданский договор».
А закрытая встреча была больше познавательной, кандидат представила свою биографию, пообещала быть беспристрастной и самостоятельной. А в прокурорской и правоохранительной системе – просто паника: неопытность и прислужничество Вардапетян могут стать причиной больших разрушений. Срок полномочий действующего прокурора Артура Давтяна истекает 16 сентября», – пишет газета.