«Վզին դրած» սահմանադրությունը և մեր անելիքը
Իշխանությունն այլասերում է մարդուն, իսկ բացարձակ իշխանությունն այլասերում է բացարձակ ձևով: Սա հայտնի ճշմարտություն է:
1995-ի հուլիսի 5-ին ՀՀ քաղաքացիների «վզին դրեցին» բացարձակ այլասերված իշխանական համակարգի սահմանադրական հիմքերը:
Հուլիսի 5-ն օրացույցով տոնական օր է, բայց դա տոն է, որը դեռ մեզ հետ չէ:
1995-ին «ընդունված» մայր օրենքով խախտվում էր ոչ միայն իշխանության ու հասարակության, այլ նաև իշխանության ճյուղերի միջև բալանսը: Սևով սպիտակի վրա գրված էր, որ օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունը գտնվում են նախագահի գրպանում, տեղական ինքնակառավարումը կրում է ձևական բնույթ, մարդը՝ ոչինչ է:
Տխրահռչակ Գագիկ Ջհանգիրյանը գործուն մասնակցություն ունեցավ սահմանադրական հանրաքվեն կեղծելու գործում, որն իրականացվում էր խորհրդարանական ընտրությունների կեղծիքներին զուգահեռ:
Տեղի էր ունենում կապիտալի նախնական կուտակում և այդ կուտակման համար կիրառվում էին բոլոր ապօրինի լծակները, այդ թվում՝ ընտրակեղծիքները:
Հետագայում թեև սահմանադրական բարեփոխումներ եղան (2005թ.) և որոշակի բալանսավորման ենթարկվեցին իշխանության ճյուղերը, սակայն իշխանության այլասերման հիմքերն այնքան ամուր էին, որ պետությունը քաղաքացու համար շարունակում էր ընկալվել որպես գիշատիչ:
Քաղաքացու այդ ընկալումն էր, որ շահարկվեց ու օգտագործվեց դրսի ուժերի ու դրանց ներսի խամաճիկների կողմից: Մասնավոր սեփականության (հատկապես խոշորների) լեգիտիմության բացակայության, աղքատության բարձր մակարդակի, ճչացող անարդարությունների պայմաններում ստեղծվել էր պարարտ հող պոպուլիզմի, դեմագոգիայի, ամբոխավարության համար:
2018-ին տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացը հակաէլիտիստական էր, հակասահմանադրական (ընդդեմ բարքերի ու խաղի կանոնների), որը հետագայում վերածվեց հակապետականի, հակաղարաբաղյանի, հակահայկականի:
Փողոց դուրս եկած մարդկանց ցանկություններն ընկալելի էին, սպասելիքները՝ բարի: Այլ հարց է, որ «հեղափոխություն» անողներն ու նրանց դրսի փայատերերն ուրիշ նպատակներ ունեին:
Նիկոլ Փաշինյանն ու իր խմբակը հարձակվեցին մեր պետության լեգիտիմության գլխավոր հիմքերի վրա՝ անկախության հռչակագիր, Արցախյան ազատամարտի արդյունքներ, բանակ:
Մենք հիմա ունենք 31-ամյա անկախության տարիների ամենաայլասերված իշխանությունը, որն աչքի է ընկնում ամբոխավարության, պոպուլիզմի, իրավական բեսպրեդելի և ագահության աննախադեպ դրսևորումներով: Բացի այդ՝ սա մեր թշնամական երկրների օրակարգերը բացահայտորեն սպասարկող իշխանություն է, ինչը նույնպես աննախադեպ է: Իշխանափոխությունը, հետևաբար, անհրաժեշտ նախապայման է պետականությունը պահելու և քաղաքացի-իշխանություն հարաբերություններում սահմանադրականություն ապահովելու համար: Անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար նախապայման, քանզի իշխանափոխությունը 1-ին քայլն է: Դրան պետք է հաջորդեն հսկայական աշխատանքներ: Ես հավատում եմ ու համոզված, որ դա տեղի է ունենալու:

«Навязанная на шею» Конституция и наши задачи
5 июля 1995-го гражданам РА «навязали на шею» конституционные основы абсолютно извращенной властной системы.
5 июля в календаре – день праздничный, но пока это – праздник, который не с нами.
«Принятым» в 1995-ом Основным законом был нарушен баланс не только между властью и обществом, но и между различными ветвями самой власти. Черным по белому было написано, что законодательная и исполнительная ветви власти являются карманными придатками президента, местное самоуправление носит формальный характер, а человек – никто.
Печально известный Гагик Джангирян принял действенное участие в фальсификации конституционного референдума, которая была реализована параллельно фальсификации парламентских выборов.
Происходило первоначальное накопление капитала, и для этого применялись все незаконные рычаги, в том числе избирательные фальсификации.
Хотя впоследствии и произошли конституционные реформы (2005 г.), а ветви власти подверглись определенной балансировке, тем не менее, основы извращения власти были настолько крепки, что государство продолжало восприниматься гражданином в качестве хищника.
Именно это восприятие гражданина и было использовано внешними силами и их внутренними марионетками для спекуляций. В условиях отсутствия легитимности частной собственности (в особенности крупной), высокого уровня бедности и вопиющих проявлений несправедливости сформировалась плодородная почва для популизма, демагогии и охлократии.
Произошедший в 2018-ом политический процесс был антиэлитарным и антиконституционным (против устоявшихся нравов и правил игры), который впоследствии перерос в антигосударственный, антикарабахский и антиармянский.
Желания вышедших на улицу людей были понятны, а ожидания – благими. Другой вопрос, что осуществившие «революцию» и их внешние пайщики преследовали совсем другие цели.
Никол Пашинян и его клика атаковали главные основы легитимности нашего государства: Декларацию независимости, результаты Арцахской освободительной войны, армию.
Сейчас мы имеем самую извращенную за всю 31-летнюю историю новонезависимой Армении власть, которая отличается беспрецедентными проявлениями охлократии, популизма, правового беспредела и алчности. Кроме того, это – открыто обслуживающая повестку враждебных нам государств власть, что тоже беспрецедентно. Следовательно, смена власти – необходимое предусловие сохранения государственности и обеспечения конституционности в отношениях гражданин-власть. Необходимое, но не достаточное предусловие, поскольку смена власти – лишь первый шаг, за которым должна последовать колоссальная работа. Я верю и убежден, что это произойдет.