Բայդենը Սենատի հաստատմանն է ներկայացրել Հայաստանում ԱՄՆ նոր դեսպանի թեկնածությունը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը Հայաստանում նոր դեսպանի պաշտոնում Սենատին է ներկայացրել Ուկրաինայում ԱՄՆ գործերի նախկին հավատարմատար Քրիստինա Քվիենի թեկնածությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Սենատի համապատասխան հանձնաժողովը պետք է լսումների օր նշանակի, որի ժամանակ Քվիենը կպատասխանի օրենսդիրների հարցերին: Դրանից որոշ ժամանակ անց վերին պալատում քվեարկություն տեղի կունենա՝ հաստատելու նրա թեկնածությունը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում:
Քրիստինա Քվիենը 2019 թվականից Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատարն էր: 2016 թվականից մինչև 2019 թվականի ապրիլը նա զբաղեցրել է Փարիզում ԱՄՆ-ի փոխդեսպանի պաշտոնակատարի, դեսպանատան տնտեսական հարցերով խորհրդականի պաշտոնները:
Դիվանագիտական ծառայության ընթացքում տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Թայլանդում, Մեծ Բրիտանիայում, Եվրամիությունում, Ռուսաստանում, Ֆիլիպիններում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելություններում: Քվիենը եղել է նաև ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ԵՄ, Ուկրաինայի և Բելառուսի հարցերով տնօրեն:
Կալիֆորնիայում ծնված դիվանագետն ունի քաղաքագիտության բակալավրի աստիճան և ռազմավարական հետազոտությունների մագիստրոսի աստիճան:

Байден представил на утверждение Сената кандидатуру нового посла США в Армении
Президент США Джо Байден представил Сенату кандидатуру бывшего поверенного в делах США в Украине Кристины Куинн на должность нового посла в Армении. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Белого дома.
Соответствующий комитет Сената должен назначить дату слушаний, чтобы королева ответила на вопросы законодателей. Через некоторое время после этого в верхней палате состоится голосование по утверждению ее кандидатуры на пост посла США в Армении.
С 2019 года Кристина Куинн исполняет обязанности посла США в Украине. С 2016 по апрель 2019 года занимала должности исполняющего обязанности заместителя посла США в Париже, советника Посольства по экономическим вопросам.
За время своей дипломатической службы она занимала различные должности в дипломатических миссиях США в Таиланде, Великобритании, Европейском Союзе, России и на Филиппинах. Куинн также была директором по делам ЕС, Украины и Беларуси в Совете национальной безопасности США.
Дипломат из Калифорнии имеет степень бакалавра политических наук и степень магистра стратегических исследований.