Շրի Լանկայի խորհրդարանի խոսնակը հայտարարել է նախագահ Ռաջափաքսայի պաշտոնաթողության մասին
Շրի Լանկայի նախագահ Գոտաբայա Ռաջափաքսան պաշտոնաթող Է եղել, այդ մասին նրա պաշտոնական դիմումն ստացվել Է: Հուլիսի 15-ին Կոլոմբոյում կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտարարել Է Շրի Լանկայի խորհրդարանի խոսնակ Մահինդա Յապա Աբեիվարդենան, տեղեկացնում «Արմենպրես»-ը:
«Գոտաբայա Ռաջափաքսան պաշտոնապես իր պաշտոնից հեռացել Է 2022 թվականի հուլիսի 14-ին»,- ասել Է խոսնակը, որի խոսքը մեջբերում Է երկրի News First նորությունների պորտալը: Աբեիվարդենան ցուցադրել Է պետության ղեկավարի պաշտոնից հեռանալու մասին Ռաջափաքսայի ստորագրած դիմումը: Այն նրան Է ուղարկվել հուլիսի 14-ի երեկոյան Սինգապուրից Շրի Լանկայի դեսպանության միջոցով:
Աբեիվարդենան հիշեցրել Է, որ Շրի Լանկայի Սահմանադրության 38-րդ հոդվածին համապատասխան պետության ղեկավարը կարող Է պաշտոնաթող լինել ՝խորհրդարանի խոսնակին տալով իր կողմից ստորագրված դիմում պաշտոնաթողության մասին: «Այս պահից մենք կանցնենք նոր նախագահի սահմանադրական նշանակմանը»,-ընդգծել Է նա:
Մինչեւ այս գործընթացի ավարտը նախագահի լիազորությունները կկատարի վարչապետն, ինչպես հետեւում Է պետության հիմնական օրենքի դրույթներից, հավելել Է խորհրդարանի խոսնակը: Նա նաեւ հայտնել Է, որ շաբաթ օրը խորհրդարանը կհավաքվի նիստի երկրի քաղաքական կարգավորման քննարկման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Спикер парламента Шри-Ланки заявил об уходе президента Раджапакса в отставку
Президент Шри-Ланки Готабая Раджапакса ушел в отставку, его официальное заявление об этом получено. Как сообщает ТАСС, oб этом заявил в пятницу на пресс-конференции в Коломбо спикер парламента Шри-Ланки Махинда Япа Абеивардена.
«Готабая Раджапакса официально ушел со своего поста с 14 июля 2022 года», – сказал спикер, слова которого приводит ланкийский новостной портал «News First». Абеивардена продемонстрировал заявление об уходе с поста главы государства, подписанное Раджапаксой. Оно было направлено ему в четверг вечером из Сингапура через посольство Шри-Ланки.
Абеивардена напомнил, что в соответствии со статьей 38 Конституции Шри-Ланки глава государства может уйти в отставку, подав спикеру парламента подписанное им заявление об отставке.
«С этого момента мы перейдем к конституционному назначению нового президента», – подчеркнул он. До завершения этого процесса полномочия президента будет исполнять премьер-министр, как следует из положений основного закона государства, добавил спикер парламента. Он также сообщил, что в субботу парламент соберется на заседание для обсуждения политического урегулирования в стране.