Վիկիլիքսյան գաղտնազերծումների հմայքը
Վերջերս այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում կարծես «WikiLeaks» հանրահայտ կայքը հայաստանյան ծագում ունեցող լրատվամիջոց է։ Գրեթե ամեն օր մի բան կա մեզ առնչվող. է՛լ մարտի 1, է՛լ Սերժ Սարգսյան – Ռոբերտ Քոչարյան տեսակային տարբերություններ, է՛լ Սերժ Սարգսյան – Լևոն Տեր–Պետրոսյան մտածողության նմանություններ (հատկապես հայ–թուրքականի մասով), է՛լ կոռուպցիա։ Մի խոսքով՝ ամեն ինչ։
«WikiLeaks»–ի սենսացիոն հրապարակումներից կարելի է համարել նաև այն, որ նախկին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ըստ «Հանցավորության ու թմրանյութերի հարցերով» ՄԱԿ–ի գրասենյակի՝ անձնապես օգտվում է թմրանյութերի բիզնեսից։
Ուշագրավ է, որ թմրանյութերի թեման Հայ ազգային կոնգրեսում, մեծ հաշվով, լռության մատնեցին այն դեպքում, երբ Տեր–Պետրոսյանի թիմակիցները և ՀԱԿ–ի պապիին սատարող մամուլը (որը համատեղությամբ նաև «սերժատու» է) սիրում են որպես վերջին ատյանի ճշմարտություն ներկայացնել վիկիլիքսյան  տեղեկատվական արտանետումները և հաճույքով արտատպում են դրանք իրենց թերթերի կամ կայքերի էջերում։ Տվյալ դեպքում «մոռացան» նարկոթրաֆիկինգի թեման տպելն ու անցան վիկիլիքսյան մյուս «բացահայտումներով» հանրությանը կերակրելու սուրբ գործին։
Հիմա որպեսզի հերթական անգամ ականատեսը չլինենք ՀԱԿ–ի սիրած երկակի ստանդարտների կիրառմանը, «արմատականները» պետք է կողմնորոշվեն. կա՛մ այն ինչ ներկայացնում է «WikiLeaks»–ը Հայաստանի քաղաքական զարգացումների մասին ճիշտ է և, հետևաբար, ճիշտ է նաև թմրանյութերի առքուվաճառքի մեջ Տեր–Պետրոսյանի ներգրավվածության մասին տեղեկությունը, կա՛մ էլ՝ այդ կայքի հրապարակումներին Կոնգրեսում մեծ հնչեղություն պետք է չտան։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե արդյոք թմրանյութերի մասով ՀՀ դատախազությունը փորձելու՞ է հետաքննել վիկիլիքսյան նյութերը։ ՀՀ օրենսդրությունը հնարավորություն է տալիս մամուլի հրապարակումները հիմք ընդունելով գործ հարուցել, իսկ «WikiLeask»–ը, ինչպես արդեն համոզվել ենք, գրեթե հայկական մամուլի միջոց է։ Այնպես որ դատախազությունը հանգիստ կարող է սկսել Տեր–Պետրոսյանի հարցաքննությունը։ Եթե ՀԱԿ առաջնորդն անմեղ է և իր իշխանության տարիներին ու դրանից հետո բավարարվել է բացառապես պետության տված աշխատավարձով ու թոշակով, ապա ինքն էլ պետք է շահագրգռված լինի, որպեսզի ամեն ինչ բացահայտվի։

Шарм «викиликсовских» откровений
В последнее время создается впечатление, будто известный сайт «WikiLeaks» является армянским средством массовой информации. Почти ежедневно всплывает какая-то информация относительно Армении: о событиях 1-го марта, об отличиях между Саргсяном и Кочаряном, о схожести мышления Саргсяна и Тер-Петросяна (особенно по части армяно-турецкого процесса), о коррупции. Словом, обо всём.
К сенсационным публикациям «WikiLeaks» можно отнести и ту, согласно которой, сотрудники  Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) убеждены, что экс-президент Левон Тер-Петросян имеет личную выгоду в торговле наркотиками.
Примечательно, что в Армянском национальном конгрессе тему наркотиков, по большому счету, замалчивают. И это в том случае, когда товарищи Тер-Петросяна по команде и поддерживающая Левона пресса (которая по совместительству является также и подсержевской) любят преподносить в качестве истины в последней инстанции викиликсовские информационные отбросы, с удовольствием перепечатывая их на страницах своих газет и сайтов. В данном случае они «забыли» осветить тему наркотрафикинга и перешли к святому делу «кормления» общества другими «викиликсовскими» открытиями.
Сейчас, чтобы мы не стали в очередной раз очевидцами применения любимых АНК двойных стандартов, «радикалисты» должны сориентироваться: или то, что преподносит «WikiLeaks» относительно политических процессов Армении, верно, а следовательно, верна также и информация о вовлеченности Тер-Петросяна в торговлю наркотиками, или же в Конгрессе должны перестать тиражировать публикации этого сайта.
P.S. Кстати, было бы интересно узнать, попытается ли Прокуратура РА изучить материалы «WikiLeaks» по части наркотиков. Законодательство РА предоставляет возможность основываясь на публикации прессы возбуждать дело, а «WikiLeaks», как мы уже убедились, является почти армянским СМИ.
Так что прокуратура может спокойно начать допрашивать Тер-Петросяна. Если лидер АНК невиновен и ограничивался в годы своей власти и после этого исключительно получаемой от государства зарплатой и пенсией, то он сам должен быть заинтересован в том, чтобы все было раскрыто.