Վարչապետն ու իր «լյուբիմչիկները»
Հայաստանի հանրությունը վերջին երեք տարիներին համոզվեց, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի տերտերական առոգանությամբ դասախոսություն կարդալու և բարեպաշտություն քարոզելու տակ իրականում թաքնված է նրա փարիսեցիական ու երկդիմի քաղաքականությունը, ինչպես նաև մարտնչող դիլետանտիզմը։
Ճիշտ է, Կենտրոնական բանկում աշխատած տարիներին էլ Տ. Սարգսյանն այդպիսին  էր, բայց այդ ամենը շատերին տեսանելի չէր, քանի որ երկրի գլխավոր դրամատունը փակ կառույց էր և միայն մասնագիտական աչքն էր ֆիքսում, թե ով ով է և ինչն ինչոց է։
2008–ին, երբ «տիրացուն» վարչապետ նշանակվեց՝ ամեն ինչ ջրի երես դուրս եկավ։ Շատ արագ պայթեցին բոլոր այն միֆերը, որոնք հյուսվել էին Տիգրան Սարգսյանի շուրջ։ Բացահայտվեց, որ «միամիտ» հայցքի տակ թաքնված է մեկը, ով հաջողացնում է մի կողմից խոսել թալանի անթույլատրելիության մասին, բայց մյուս կողմից՝ հանդիսանում է մեկ գիշերվա մեջ դրամը դոլարի նկատմամաբ արժեզրկելու գաղափարախոսներից ու, փաստացի, մտնում բոլորիս գրպանը։
Այս ընթացքում պայթեցին նաև վարչապետի փչած փուչիկները, որոնք մատուցվել էին ՀՀ քաղաքացիներին տարեկան միջինը 9% իրական տնտեսական աճի, աղքատության կրճատման, տարատեսակ միջազգային կենտրոնների ստեղծման և «բարեշրջիչ» այլ խոստումների տեսքով։ Զարմանալի է, որ այսքանից հետո նա դեռ շարունակում է մնալ իր տեղում։
Ի դեպ, վարչապետը տապալվեց նաև կադրային քաղաքականության հարցերում, բայց դա նրան չի խանգարում այսպես կոչված սիրելիների ցանկ ունենալ ու անկախ նրանց ցույց տված աշխատանքային արդյունքներից՝ պետության հաշվին խրախուսել այդ մարդկանց։
Տ. Սարգսյանի «լյուբիմչիկների» շարքին կարելի է դասել իր աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանին, ում կնոջ համար, ըստ մամուլի հրապարակումների, ստեղծվել է ֆինանսական օմբուդսմենի պաշտոնն ու բարձր աշխատավարձը։ Ստացվում է, որ հանրային գումարներով լավություն է արվում Տիգրանի Դավիթին, բայց նույն վարչապետը հեռուստաէկրաններից խոսում է հովանավորչության դեմ և կարևորում կոռուպցիայի վերացումը։
Վարչապետի սիրելիներից է նաև տխրահռչակ Ներսես Երիցյանը, ով Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում աչքի ընկավ բացառապես հեքիաթներ պատմելով և խայտառակ արդյունքներով, սակայն փոխարենը պետական կառույցներից կիլոմետրերով հեռու ուղարկվելուն, հետ վերադարձվեց ԿԲ և այսօր Հայաստանի ամենաբարձր աշխատավարձ ստացող պաշտոնյաներից է։ Փաստորեն, Գյումրիում ծով «սարքող» նախկին նախարարին հարկատուներս պահում ենք, ինչ է թե նա վարչապետի «մարդն» է։
Ընդհանրապես ԿԲ–ի տիգրանսարգսյանական նեղ շրջանակից կամ, այսպես ասած, որջից դուրս եկածները յուրօրինակ սեկտանտներ են հիշեցնում։ Սեկտանտներ, ովքեր անկախ իրենց արհեստավարժության մակարդակից, մարդկային որակներից ու աշխատելու կարողությունից՝ պետության հաշվին տժժում են և հայտնվում բարձր պետական պաշտոններում։ Նմաններից է նաև Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ում եզակի արժանիքներից է համարվում սեփական բնակարանի մոտակայքում գտնվող  կրպակից առևտուր անելն ու այդ ամենը PR–շոուի վերածելը։
Էկոնոմիակի ներկայիս նախարար Տիգրան Դավթյանն էլ վարչապետի «թայֆայից» է համարվում ու դրա համար էլ շարունակում է իր անիմաստ գործունեությունը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ որևէ էական օգուտ չի տվել երկրին, իսկ մասնագիտական կարողություններն էլ միջինից ցածր մակարդակի են։ Իբր Ֆինանսների նախարարությունը «հորով–մորով» էր արել, հիմա էլ ուղարկել են էկոնոմիկան «բարեշրջացնելու»։
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում վաղուց գործում է Զարգացման հայկական գործակալությունը, բայց քանի որ վարչապետն իր սիրելիներին ձգտում է յուղոտ տեղերում նշանակել և անարդյունավետ ձևով մսխել պետության ու տարբեր անհատների փողերը, ուստի ստեղծվեց նշյալ գործակալության համարյա նույն ֆունկցիաներն ունեցող կառույց՝ Ազգային մրցունակության հիմնադրամը, որի առաջին տնօրեն Բեկոր Փափազյանը, ով տիգրանական «կռուգի» տղա է համարվում, մի քանի միլիոն դրամ աշխատավարձ էր ստանում՝ այդ ամենի դիմաց հաջողացնելով ոչինչ չանել։ Հիմա այդ Բեկորին ուղարկել են մեկ այլ հիմնարկում «դառմայեդություն» անելու, իսկ նրա փոխարեն հիմնադրամի նոր տնօրեն է նշանակվել վարչապետական մեկ այլ ֆավորիտ՝ Արման Խաչատրանը, ով, ըստ տեղեկությունների, սեփական անձի ինքնահաստատումը պատկերացնում է աշխատակիցների (հատկապես իգական սեռի) հետ ստրկատերերին բնորոշ ոճով վարվելու տարբերակով և մարդկանց իրավունքները խախտելու միջոցով։ Նա իր նախորդի՝ Բ. Փափազյանի նման հիմա անում է նույն բանը, այսինքն՝ ոչինչ։
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի ղեկավար Արտակ Շաբոյանն էլ է վարչապետական կոհորտայի անդամներից, ու վերևների ձեռքում բավական հաջող գործիքի դեր է կատարում տնտեսական դաշտի վերաձևման առումով։
Ներկայացված մարդիկ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո գործող անձանց ոչ ամբողջական շրջանակն են կազմում։ Նրանց բոլորին միավորում է այն, որ կեղծ գիտունիկություն անելով,  պետությանը ոչ մի օգուտ չտալով և երկրում քարը քարին չդնելով՝ հսկայական ֆինանսական միջոցներ են մսխում ու ՀՀ հարկատուներիս հաշվին բարգավաճում։
Ստացվում է, որ «ուսյալ–կրթյալ» իմիջի տակ թաքնված՝ ոմանք «քաղաքակիրթ» ձևով փոշիացնում են պետական միջոցները ու որպեսզի հանգիստ կարողանան այդ ամենը շարունակել՝ արհեստական թիրախներ են մատուցում ու փորձում շեղել հասարակության ուշադրությունն իրենց ձախողումներից։ Բայց մարդկանց արդեն դժվար է խոստումներով ու մութ ուժերի դավադրությամբ կերակրելը, ինչպես նաև դեմագոգիայով սեփական սխալները թաքցնելը։ Հետևաբար՝ Տիգրան Սարգսյանը պետք է հեռանա, որպեսզի մեր երկրում վերջնականապես չվարկաբեկվի ու չարժեզրկվի գիտելիքի և արդիական մտածողության վրա հիմնված կառավարելու գաղափարը։ Գաղափար, որը շահագործեց այս վարչախումը՝ բոլշևիկյան մտածողությունը և «Մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» ծրագիրը թաքցնելու նպատակով։

Премьер и его любимчики
В последние три года общественность Армении убедилась, что за лекциями и проповедями о благочестии, которые Тигран Саркисян произносит с интонацией священнослужителя, в действительности скрывается его фарисейская и двуличная политика.
Правда, и в годы работы в Центробанке Саркисян был таким, но это всё для многих не было заметно, поскольку главный банк страны был закрытой структурой, и лишь око специалиста фиксировало, кто есть кто и что к чему.
В 2008г., когда «дьячок» был назначен премьер-министром, всё тайное стало явным. Очень быстро развенчались все те мифы, которые сплелись вокруг Саркисяна. Выяснилось, что за «наивным» взглядом прячется некто, кому удается с одной стороны говорить о недопустимости грабежа, но с другой стороны – быть идеологом резкого обесценивания драма по отношению к доллару всего за одну ночь, а по сути, массового грабежа граждан.
В этот период развенчались и другие созданные премьером мифы, которые преподносились гражданам РА в виде среднегодовых 9% реального экономического роста, сокращения бедности, создания различных международных центров и других «реформаторских» обещаний. Удивительно, что после всего этого он еще продолжает оставаться на своем посту.
Кстати, премьер потерпел фиаско и в вопросах кадровой политики, но это не мешает ему иметь список так называемых любимчиков и независимо от показанных ими результатов работы, поощрять этих людей за счет государства.
К любимчикам Саркисяна можно отнести и главу его аппарата Давида Саркисяна, для чьей жены, согласно публикациям прессы, была создана должность финансового омбудсмена с высокой зарплатой. Выходит, что за счет общества Давиду Саркисяну делают  хорошее, но тот же премьер с телеэкранов выступает против покровительства и отмечает важность преодоления коррупции.
К любимчикам премьера относится также и печально известный Нерсес Ерицян, который на посту министра экономики запомнился исключительно рассказыванием сказок и позорными результатами, но вместо того, чтобы отправить его на километры от государственных структур, его вернули в Центробанк и сегодня он является одним из самых высокооплачиваемых чиновников в Армении. Фактически, налогоплательщики содержат превратившего Гюмри в «приморский» город бывшего министра только за то, что он является человеком премьера.
Вообще, вышедшие из тесного саркисяновского окружения по Центробанку или, так сказать, из логова, напоминают своеобразных сектантов. Сектанты, которые независимо от уровня их профессионализма, человеческих качеств и умения работать, развлекаются за счет государства и оказываются на высоких государственных постах. Среди подобных людей можно выделить и министра финансов Ваче Габриеляна, чьим единственным достоинством считается превращение в PR–шоу того факта, что он сделал покупки из находящегося по соседству с его домом ларька.
Нынешний министр экономики Тигран Давтян также считается представителем премьерского «клана» и благодаря этому продолжает свою бессмысленную деятельность, несмотря на то обстоятельство, что никакой существенной пользы стране не принес, а уровень его профессиональных навыков ниже среднего. Будто свои обязанности в Министерстве финансов он выполнял так блестяще, что сейчас отправили «реформировать» экономику…
Как известно, в Армении давно действует Армянское агентство развития, но поскольку премьер стремится назначать своих любимчиков в «тепленькие» места, чтобы они неэффективно растрачивали деньги государства и частных лиц, то была создана структура, имеющая почти те же функции, что и указанное агентство – Фонд национальной конкурентоспособности, первый директор которого Бекор Папазян, считавшийся парнем из тиграновского круга, получал зарплату несколько миллионов драмов, умудряясь ничего не делать. Сейчас этого Бекора отправили заниматься дармоедством в другом учреждении, а вместо него новым директором фонда назначен другой премьерский фаворит – Арман Хачатрян, который, по некоторым данным, самоутверждение собственной персоны представляет в виде обращения с подчиненными (особенно женского пола) в манере, свойственной рабовладельцам, и путем нарушения прав человека. Он выполняет ту же работу, что и его предшественник Папазян – ничего не делает.
Членом премьерской когорты является и руководитель Государственной комиссии защиты экономической конкуренции Артак Шабоян, который в руках верхов является довольно-таки успешным инструментом для перекроя экономического поля.
Вот далеко не весь список людей, которые действуют под покровительством Тиграна Саркисяна. Всех их объединяет то, что притворяясь профессионалами, не принося государству никакой пользы и не ударяя пальцем об палец, они расходуют огромные финансовые средства и процветают за счет налогоплательщиков РА.
Выходит, что спрятавшись под имиджем профессионалов своего дела, некоторые «цивильным» образом распыляют государственные средства, а чтобы спокойно продолжить всё это, придумывают искусственные мишени, пытаясь отвлечь внимание общества от своих провалов. Но уже трудно кормить людей обещаниями, «заговором темных сил», трудно скрывать свои ошибки демагогией. Следовательно, Тигран Саркисян должен  уйти, чтобы идея управления на основе знаний и современного мышления не была в нашей стране окончательно дискредитирована и девальвирована. Идея, которую эксплуатирует этот режим, чтобы скрыть большевистское мышление и программу «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять».