Ադրբեջանական շանտա՞ժ է, թե՞ նոր տարածքների հանձնում
Անընդհատ պաշտոնական հաղորդագրություններ է տարածվում տարբեր ուղղություններով՝ Արցախի և ՀՀ-ի կողմից, հրադադարի ռեժիմի խախտումներ մասին՝ ակնհայտորեն փորձ է արվում այդ «խախտումների» աղմուկը բարձրացնել։
Տպավորություն ունեմ, որ Ադրբեջանը սադրանքի, միգուցե, ագրեսիայի տեղեկատվական նախապատրաստություն է իրականացնում։
Սրա հետ կապված ՀՀ ՊՆ-ն ու Արցախի ՊԲ-ն կանոնավոր հերքումներ են տարածում, ինչն ավելի է ընդգծում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող «տնային աշխատանքը»։
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան նման տեղեկատվական գրոհներ երբեք պատահական չի կազմակերպում։
Ի դեպ, օրեր առաջ, ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներից մեկում ոչ պաշտոնական հայտարարություններ էր տարածվում, որով զգուշացվում էր, որ ռազմական տեխնիկայի, սպառազինության, զինվորական շարասյունների շարժեր նկարելն ու հրապարակվելն արգելվում է, իսկ ռազմական բնույթի գրառման համար նույնիսկ ռազմական լրագրող ձերբակալում։
Զուգահեռ ադրբեջանցի տարբեր պաշտոնյաներ խոսում էին Արցախի ապառազմականացման մասին՝ որոշ դեպքերում՝ ուղիղ, երբեմն՝ ակնարկով, սպառնում, այսպես կոչված, «հակահաբեկչական գործողություններ» իրականացնելու անհրաժեշտության մասին։
Մյուս կողմից՝ մեր հանրության շրջանում և հատկապես սահմանամերձ հատվածներից խուլ զրույցներ են շրջանառվում թշնամու՝ տարբեր ուղղություններով շարժերի մասին։
Թե ինչ շարժերի մասին է խոսքը՝ ուսումնական զորավարժությունների՞, ինժեներական աշխատանքների՞, ուժի ցուցադրմա՞ն, թե՞ տեղային գործողությունների նախապատրաստման մասին, այս պահին դժվար է ասել։
Այդպիսի տեղեկատվության ամենամեծ ծավալով կարող է միայն պետությունը տիրապետել՝ իր համապատասխան կառույցներով,, սակայն իշխանությունը լուռ է։
Այս տեսանկյունից սցենարային զարգացման 2 հիմնական տարբերակ դիտարկենք։
Առաջին, Ադրբեջանը դժգոհ լինելով Հայաստանի հետ տարվող բանակցությունների ընթացքից, տեմպից զորքերի տեղաշարժերով, կոշտ հռետորաբանությամբ դիմում է շանտաժի՝ սպառնալով իր տարածքային ու քաղաքական հավակնությունները իրացնել ուժի կիրառման միջոցով։
Երկրորդ, ամենամեծ մտահոգությունս այն է, որ Ադրբեջանը կարող է ՀՀ իշխանությունների հետ պայմանավորված ագրեսիա խաղարկել՝ հանձնելով նոր տարածքներ։
Տարածքներ, որոնց վերաբերյալ կա կուլիսային պայմանավորվածություններ, սակայն դրանց խաղաղ հանձնումը ՀՀ իշխանությունների համար հղի է իշխանության կորստով։ Իսկ նրանց համար առաջնայինը ոչ թե ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանումն է, այլ սեփական իշխանության պահպանումը։
44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ իշխանությունը հանրությանը համոզում էր, որ Ադրբեջանի հետ խայտառակ գործարքի գնալով 25հզ մարդու կյանք է փրկել, իսկ Կովսականն ու Սանասարը հանձնելով՝ նոր ավելի մեծ ագրեսիա կանխել։
Պատերազմից հետո Արցախի և Հայաստանի հանձնման գործընթացը շարունակվում է, իսկ իշխանությունը շարունակում է արդարանալ ու նոր «հիմնավորումներ» փնտրել իր զիջողականությունն արդարացնելու համար։
Պայմանավորված հանձնո՞ւմ, թե՞ ադրբեջանական շանտաժ. երկու դեպքում էլ գործ ունենք Հայաստանի ու Արցախի համար ծայրահեղ ծանր հետևանքներ ենթադրող գործընթացների մասին։

Согласованная сдача или шантаж Азербайджана?
Постоянно распространяются официальные сообщения о нарушениях режима прекращения огня в разных направлениях со стороны Арцаха и РА, явно предпринимается попытка поднять шумиху по этим «нарушениям».
Складывается впечатление, что Азербайджан осуществляет информационную подготовку к провокации, возможно, агрессии.
В связи с этим Минобороны РА и Армия обороны Арцаха регулярно распространяют опровержения, что еще больше подчеркивает делаемую Азербайджаном «домашнюю работу».
Агитпроп Азербайджана никогда не организовывает подобные информационные атаки случайно.
Кстати, несколько дней назад в одном из азербайджанских «Telegram»-каналов тиражировались неофициальные сообщения, предупреждающие о том, что фотографировать и публиковать передвижение военной техники, оружия и колонн военных запрещено, а за пост военного характера даже задержали военного корреспондента.
В то же время различные официальные лица Азербайджана говорили о демилитаризации Арцаха, в некоторых случаях – прямо, иногда – через намеки, угрожая необходимостью проведения так называемой «антитеррористической операции».
С другой стороны, среди нашей общественности и особенно в приграничных районах муссируются разговоры о передвижениях врага – в разных направлениях.
На данный момент трудно сказать, о каких именно передвижениях идет речь: об учениях, инженерных работах, демонстрации силы или подготовке к локальным действиям.
Только государство с его соответствующими структурами может владеть наибольшим объемом такой информации, однако власти хранят молчание.
С этой точки зрения рассмотрим 2 основных варианта развития сценария.
Первый: Азербайджан, недовольный ходом и темпами переговоров с Арменией, перебросками войск, жесткой риторикой прибегает к шантажу, угрожая реализовать свои территориально-политические амбиции путем применения силы.
Второй: больше всего опасаюсь того, что Азербайджан может разыграть согласованную с властями РА агрессию, для сдачи Баку новых территорий. Территории, относительно которых есть закулисные договоренности, но их мирная сдача чревата потерей власти для властей РА. А приоритетом для них является не сохранение территориальной целостности РА, а сохранение собственной власти.
После 44-дневной войны власти Армении убеждали общественность, что, заключив позорную сделку с Азербайджаном, они спасли жизни 25 тысяч человек, а сдав Ковсакан и Санасар – предотвратили новую более масштабную агрессию.
После войны продолжается процесс сдачи Арцаха и Армении, а власть продолжает оправдываться и искать новые «обоснования» для оправдания своих уступок.
Согласованная сдача или азербайджанский шантаж? В обоих случаях мы имеем дело с процессами, чреватыми крайне тяжелыми последствиями для Армении и Арцаха.