«Wikileaks». «Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու համար Ռոբերտ Քոչարյանը կարո՛ղ է խորհրդարանում բավարար չափով ձայներ հավաքել»
«Wikileaks»-ը գաղտնազերծել է 2009թ. փետրվարին տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ–ական Սամվել Նիկոյանի և ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ հանդիպման մանրամասները։ Նիկոյանը նրանց տեղեկացրել է, որ այն բանից հետո, երբ խորհրդարանում «Բարգավաճ Հայաստան»–ը և Դաշնակցությունը վճռականորեն քննադատել ու հրապարակավ դեմ են արտահայտվել կառավարության առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությանը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անձամբ հանդիպել է Ռոբերտ Քոչարյանին և ասել. «Դուք կարող եք վարչապետ լինել, սակայն այդ դեպքում պետք է Ձեզ հետ նաև նախագահ բերեք»:
Վաշինգտոն ուղարկված նամակում ՀՀ–ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնը գրել է, որ քաղաքական այդ հեռակա պատերազմի շարունակվելու դեպքում այն կարող է հանգեցնել լայնածավալ առճակատման։
Սամվել Նիկոյանը նկատել է նաև, որ չնայած Սերժ Սարգսյանի ջանքերին՝ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու համար Ռոբերտ Քոչարյանը կարո՛ղ է խորհրդարանում բավարար չափով ձայներ հավաքել։
Իսկ Փենինգթոնը նամակում կարծիք է հայտնել, որ թվում է՝ «Օրինաց երկիր»-ը Սերժ Սարգսյանի ճամբարում է, սակայն այս կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն արդեն ապացուցել է՝ եթե որևէ մեկն ավելի ձեռնտու առաջարկ անի, ինքը միշտ պատրաստ է համաձայնվել դրան, իսկ ՀՀԿ–ն թեև Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի թիկունքում է, սակայն ՀՀԿ–ի վերնախավում էլ կարող են ի հայտ գալ խորքային ճաքեր, հենց որ խաղաքարտերը բացվեն։
Ամերիկացի դիվանագետը եզրակացրել է նաև, որ Ռոբերտ Քոչարյանը դեռևս կսպասի իր համար բարենպաստ ժամանակների, երբ առաջիկա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը վերջնականապես հարվածի վարչապետ ու նախագահ Սարգսյանների վարկանիշներին, հետո արդեն առավել վճռական քայլեր կձեռնարկի իշխանության վերադառնալու համար։

WikiLeaks: «Для того, чтобы выразить недоверие к правительству, Роберт Кочарян может набрать достаточное количество голосов в парламенте»
Сайт WikiLeaks рассекретил очередной документ относительно Армении, касающийся деталей  встречи вице-председателя НС РА, депутата от Республиканской партии Армении Самвела Никояна с представителями посольства США. Никоян сообщил, что после того, как в парламенте фракции «Процветающая Армения» и АРФД решительно раскритиковали и публично выступили против законодательной инициативы правительства, президент РА Серж Саргсян встретился с Робертом Кочаряном и сказал: «Вы можете стать премьер-министром, но в этом случае, Вы должны привести с собой и президента».
В отправленном в Вашингтон письме  временнный вице-посол США в Армении Джозеф Пеннингтон написал, что в случае продолжения этой заочной политической войны, это может привести к широкомасштабной конфронтации.
Самвел Никоян также заметил, что несмотря на усилия Сержа Саргсяна, для того, чтобы выразить недоверие к правительству, Роберт Кочарян может набрать достаточное количество голосов в парламенте.
В свою чоередь, Пенингтон выразил мнение о том, что, кажется, партия «Оринац еркир» примыкает к лагерю Саргсяна, но председатель этой партии Артур Багдасарян уже доказал, что если кто-то сделает ему более выгодное предложение, он всегда готов согласиться, а РПА, хотя и пользуется поддержкой Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна, тем не менее, в высших кругах РПА могут появиться глубинные трещины как только карты будут раскрыты.
Американский дипломат добавил, что Роберт Кочарян пока будет ждать благоприятных для него времен, когда первый финансово-экономический кризис нанесет окончательный удар по авторитету Тиграна Саркисяна и Сержа Саргсяна,  и лишь потом предпримет более решительные действия для того, чтобы вернуться к власти.