«Wikileaks». Սարգսյան. «Տեր–Պետրոսյանի կողմնակիցները փորձում էին վերցնել իշխանությունը բռնի ուժով»
«Wikileaks»-ը շարունակում է գաղտնազերծել Հայաստանի վերաբերյալ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների նամակագրությունն ու հաշվետությունները։ Մասնավորապես ըստ կայքի՝ 2008թ. մայիսի 15–ին տեղի էր ունեցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը ԱՄՆ-ի աջակցության ծրագրերի համակարգող Թոմ Ադամսի հետ, որի ընթացքում շոշափվել էր նաև մարտի 1-2–ի իրադարձությունների թեման: Հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ընդդիմության կողմից մեկամսյա պլան էր մշակված, որը ենթադրում էր իշխանությունն ուժով վերցնելը: Նա հերքել էր այն փաստը, որ Հայաստանը հետ է մնում ԶԼՄ-ի ազատության առումով և կտրուկ քննադատել «Ազատություն» ռադիոկայանին իրադարձությունների կողմնակալ լուսաբանման համար:
ԱՄՆ պաշտոնյայի հետ զրուցում Սերժ Սարգսյանը երկրում ստեղծված լարված իրավիճակը բացատրել է նրանով, որ նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցները չէին ցանկանում ընդունել ընտրությունների արդյունքները և փորձում էին վերցնել իշխանությունը «բռնի ուժով»: ՀՀ նախագահը պնդել էր, որ միջազգային հանրությունը ճանաչել է նախագահական ընտրությունները որպես հիմնականում համապատասխանող միջազգային չափանիշներին: Անդրադարնալով մարտի 1–ի իրադարձություններին՝ Սարգսյանը պնդել է, որ ո՛չ ինքը, ո՛չ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը չէին ուզում բռնություն մարտի 1-ին, սակայն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցները պլանավորում էին դա ամբողջ ամսվա ընթացքում: ՀՀ նախագահը նաև ասել է, որ չնայած կարծիքներին, թե ընտրությունների ժամանակ խարդախություններ են տեղի ունեցել, դրանցից շատերը կատարվել են ընդդիմության կողմից, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցների:
Ինչ վերաբերում է քաղբանտարկյալներին, Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Ես իսկապես չգիտեմ, թե ում մասին է խոսքը»:
Նա պնդել է, որ բոլոր ոչ այնքան լուրջ հանցանք գործողներն ազատ են արձակվել, այդ թվում նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանին մոտ մարդիկ, սակայն նրանք, ովքեր լուրջ հանցագործություններ են կատարել, չեն կարող ազատ արձակվել միայն քաղաքական ճնշման պատճառով:

Сторонники Тер-Петросяна пытались взять власть силой – Серж Саргсян
«Wikileaks» продолжает публиковать рассекреченную переписку высокопоставленных официальных лиц США относительно Армении. В частности, согласно данным сайта, 15-го мая 2008г. состоялась встреча президента Армении Сержа Саргсяна с координатором программ содействия США Томом Адамсом, в ходе которой обсуждались события 1-2 марта 2008г. Во время встречи Серж Саргсян сказал, что у оппозиции был рассчитанный на один месяц план, который предполагал силовой захват власти.
Сложившуюся в стране напряженную ситуацию Саргсян объяснил тем, что сторонники экс-президента Левона Тер-Петросяна не желали признать результаты выборов и пытались взять власть силой. Президент РА утверждал, что международное сообщество признало президентские выборы в целом соответствующими международным стандартам. Касаясь первомартовских событий, Саргсян заявил что ни он, ни президент Роберт Кочарян не хотели допустить насилие, однако сторонники Тер-Петросяна планировали это в течение месяца.
Что касается политзаключенных, то Серж Саргсян сказал, что не знает, о ком идет речь. По его словам, все те, кто совершили несерьезное преступление, были освобождены, а те, кто совершили серьезные преступления, не могут быть освобождены лишь по причине политического давления.