Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության պայմանագիրը» հիմնված է լինելու Բաքվի առաջարկած և Երևանի կողմից ընդունված 5 սկզբունքների վրա․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները գործնական բանակցությունները «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ հիմնված են լինելու Բաքվի առաջարկած և Երևանի կողմից ընդունված հինգ սկզբունքների վրա․ հայտնում է Interfax.az-ը։
«Այս հինգ սկզբունքները ներառում են երկու երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, տարածքային պահանջներից փոխադարձ հրաժարումը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, սահմանների սահմանազատումը և հաղորդակցությունների բացումը։
Այս սկզբունքներն առաջարկվել են Հայաստանին Ադրբեջանի կողմից։ Հայաստանի վարչապետն ընդունել է դրանք։ Դա վերահաստատվել է նաև երկու օր առաջ Բրյուսելում մեր հանդիպման ժամանակ»,-Իտալիայում լրագրողներին ասել է Ալիևը։

Алиев заявил, что переговоры по мирному договору пройдут на основе принципов, предложенных Баку
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что предстоящие переговоры глав МИД Армении и Азербайджана по мирному договору будут основаны на 5 принципах, ранее предложенных Баку.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Алиев отметил, что эти 5 принципов включают признание территориальной целостности обеих стран, взаимный отказ от любых территориальных претензий, неприменение силы или угрозы силой, делимитация границ и открытие коммуникаций.
«Данные принципы были предложены Азербайджаном Армении, и премьер-министр Армении принял их. Это было вновь подтверждено на нашей встрече в Брюсселе два дня назад. Наши министры иностранных дел приступят к практическим переговорам по тексту соглашения на основе этих пяти принципов», – заявил Алиев.
Напомним, в марте глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил, что в представленных Азербайджаном 5 принципах по мирному договору нет ничего неприемлемого для Армении.