Դատախազությունը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի՝ թմրանյութերի առևտրից օգտվելու մասին հրապարակման հետքերով քր.գործ չի հարուցի
«7օր»–ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ համաձայն «Wikileaks»–ի գաղտնազերծած մի փաստաթուղթի՝ ՄԱԿի գրասենյակում համոզված են, որ Հայաստանի քաղաքական ու պետական վերնախավը ներկայացնող որոշ այրեր, այդ թվում՝ նախկին նախագահ Լևոն ՏերՊետրոսյանն անձնապես օգտվում են թմրանյութերի առևտրից։
«7օր»–ը գլխավոր դատախազության մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանից հետաքրքրվել էր՝ ինչպե՞ս է ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արձագանքում այս հրապարակմանը և հնարավո՞ր է քրեական գործ հարուցվի։ Դատախազության պաշտոնապես հետևյալ մեկնաբանությունն է տվել.
««Վիքիլիքսը» հրապարակում է ամերիկացի դիվանագետների գրագրությունները, զեկուցագրերը, որոշ դեպքերում առանց հստակորեն մատնանշելու որևէ աղբյուր: Ինչ վերաբերում է ձեր կողմից մատնանշված հրապարակմանը, ապա այն ընդհանրական բնույթի է՝ առանց կոնկրետ աղբյուր նշելու: Անանուն հաղորդումները դատախազությունում քննարկման առարկա դառնալ չեն կարող, իսկ հաղորդում հանցագործության մասին դատախազությունը չի ստացել»:

Генпрокуратура РА не возбудит уголовное дело в связи с публикацией «Wikileaks» о причастности Левона Тер-Петросяна к наркоторговле
Как ранее сообщал «7or», в одной из публикаций сайта «Wikileaks» отмечается, что в Управлении ООН убеждены, что некоторые представители политической и государственной элиты Армении, в том числе экс-президент Левон Тер-Петросян, имеют личную выгоду в этой торговле.
Корреспондент «7or» обратился к пресс-секретарю Генеральной прокуратуры РА Соне Трузян с вопросом о том, как  Генпрокуратура отреагировала на эту публикацию и возможно ли, что будет возбуждено уголовное дело в связи с этим. Пресс-секретарь Генпрокуратуры сделала следующий официальный комментарий по этому поводу:
«Wikileaks публикует переписку, доклады американских дипломатов, в некоторых случаях не указывая четко на какой-либо источник. Что касается указанной вами публикации, то она носит абстрактный характер и не содержит конкретного источника информации. Анонимные сообщения не являются предметом обсуждения в прокуратуре, а сообщения о преступлении прокуратура не получала».