«ՀԱՊԿ մեխանիզմներն ի վիճակի են զսպել ագրեսորին». ՀՀ ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստում
Սեպտեմբերի 13-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական և լիազոր ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստը, որին մասնակցում էին ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը և ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ նիստի ժամանակ ՀՀ ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ ՄԽ անդամներին է ներկայացրել տեղեկատվություն այն մասին, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ կեսգիշերից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքը և հրադադարի ռեժիմը, սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններ են իրականացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ որոշ ուղղություններում դիրքային առաջխաղացման փորձեր իրականացնելով։
ՀՀ զինված ուժերը բերվել են բարձր մակարդակի ռազմական պատրաստության և անցել իրենց վստահված հատվածների պաշտպանությանը։ Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները համարվում են ՀԱՊԿ անդամ պետություն հանդիսացող Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության կոպիտ խախտում, իսկ իրավիճակը կարող է հանգեցնել լայնամասշտաբ զինված հակամարտության:
Վիկտոր Բիյագովը նշել է, որ Հայաստանը, դիմելով ՀԱՊԿ-ում իր դաշնակիցներին, ակնկալում է նրանցից գործուն հավաքական քայլեր Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ապահովման համար՝ ՀԱՊԿ կանոնադրության շրջանակներում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն ի վիճակի են զսպել ագրեսորին։

Механизмы ОДКБ способны обуздать агрессора – Виктор Биягов
По инициативе армянской стороны состоялось внеочередное заседание постоянного совета ОДКБ. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, заседание провел постоянный и полномочный представитель Армении в совете Виктор Биягов.
В заседании приняли участие заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков и глава Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.
В ходе заседания Биягов представил членам Совета ОДКБ сведения о том, что 13 сентября, после полуночи, Вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив международное право и режим прекращения огня, предприняли агрессивные действия в отношении суверенной территории Армении, на некоторых позициях попытавшись продвинуть свои позиции.
Вооруженные cилы Армении приведены в высокий уровень боевой готовности и перешли к защите доверенных им участков. Действия азербайджанских ВС считаются грубым нарушением территориальной целостности и суверенитета Армении, страны-члена ОДКБ, а складывающаяся ситуация способна перерасти в крупный вооруженный конфликт.
Биягов отметил, что Армения, обращаясь к союзникам по ОДКБ, ожидает от них действенных коллективных шагов по обеспечению безопасности, территориальной целостности и суверенитета страны, в рамках устава ОДКБ. Он выразил уверенность, чтоб механизмы ОДКБ способны обуздать агрессора.