Վայոց ձորում տուժել են հյուրատներ, առողջարան, Կեչուտի ջրամբարի վրա 2 արկ է ընկել, վնասվել է Ջերմուկի ճոպանուղին և այլն. ԱԻ նախարարը՝ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների մասին
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը ներկայացրեց Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով տուժած քաղաքացիական օբյեկտների և ենթակառուցվածքների թիվը:
«Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Վայոց ձորում տուժել են հյուրատներ, առողջարան, Կեչուտի ջրամբարի վրա է երկու արկ ընկել, վնասվել են Ջերմուկի ճոպանուղին, փրկարար ծառայության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի շենքը և անձնական օգտագործման մեքենաներ ու այլ գույքեր: Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքում ունենք էլեկտրամատակարարման գծերի հետ կապված խափանում: Ադրբեջանի ռմբակոծության հետևանքով վնասվել են շտապօգնության մեքենաներ: Գեղարքունիքի մարզում հիմնականում վնասվել են մարդկանց տները, հեկտարներով ցորենի և գարու արտեր: Սոթքում 55-60 տուն է վնասվել, անասնագոմեր, գազամատակարարման բազմաթիվ խողովակներ են վնասվել և մի շարք մասնավոր մեքենաներ»,Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստի ժամանակ ասաց Փամբուխչյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բոլոր վնասները մանրամասն կգույքագրվեն, որի նպատակն է Կառավարության կողմից միջոցների տրամադրումը լիարժեք վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար:
«Կարևոր է նաև փաստագրել այս և այլ հանգամանքները իրավական առումով»,-հավելեց Փաշինյանը:
Նիկոլի Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ագրեսոր ուժերի կողմից արձանագրվել են ռազմական հանցագործությունների դեպքեր, և այդ դեպքերը մանրամասն պետք է փաստագրվեն և հետագայում դրանց ընթացք տրվի միջազգային իրավական գործընթացների շրջանակներում:

Поврежденные дома, посевы, газовые трубы: министр по ЧС представил последствия агрессии Азербайджана
Министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян представил гражданские объекты и инфраструктуры, пострадавшие в результате агрессии Азербайджана, передает «Арменпресс».
«В результате агрессии Азербайджана в Вайоц Дзоре повреждены гостевые дома и санаторий, два снаряда упали на Кечутское водохранилище, повреждены Джермукская канатная дорога, здание пожарно-спасательного отряда службы спасения, личные автомобили и разное личное имущество. В общине Сисиан Сюникской области повреждены линии электроснабжения. В результате бомбардировки Азербайджана пострадали машины скорой помощи. Больше всего пострадали жилые дома, пшеничные и ячменные посевы Гегаркуникской области. В Сотке повреждены 55-60 жилых домов, хлева, множество газовых труб и несколько личных автомобилей», – представил Памбухчян на заседании правительства.
Никол Пашинян отметил, что будет проведена подробная инвентаризация всех повреждений, целью которой является выделение правительством средств для проведения полноценных восстановительных работ.
«Важно задокументировать эти и другие обстоятельства и с юридической точки зрения», – добавил Пашинян.
По его словам, военные преступления Азербайджана должны быть подробно задокументированы и обработаны в рамках международных правовых процессов.