Կեչուտը ոռոգում չունի. ջրատարը թշնամու ձեռքում է (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 13-ին կրակոցներից ժողովուրդն արթնացել է, էվակուացրել ենք նկուղները, օգնել ենք, որ նկուղներ իջնեն: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 20-ին, Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ջերմուկ համայնքի Կեչուտ բնակվայրի վարչական ղեկավար Արտակ Բագրատյանը:
Կեչուտի վարչական ղեկավարի ներկայացմամբ, 2020-ի 44-օրյա պատերազմից հետո ժողովրդին տեղեկացրել են, թե որտեղ են ապաստարանները, որ անհրաժեշտության դեպքում իմանան, թե ժողովրդի որ մասը որ ապաստարանում պետք է թաքնվի:
«Գյուղում Ադրբեջանի հարձակման հետեւանքով խաղաղ բնակչության շրջանում տուժածներ չկան, վնասվել է 7 բնակելի տուն, այրվել են 100 հա դաշտեր: Ջրագիծն է վնասվել, որը հիմա հակառակորդը գրավել է եւ կարտոֆիլի հողատարածքներ ունենք, որոնք մնացել են առանց ոռոգման ջրի: Եթե ոռոգման ջուրը չլինի 10 հա կարտոֆիլի ցանքսեր չեն լինի: Վնասվել է նաեւ գազատարը: Այսօր նոր գազամատակարարումն ու էլեկտրականությունը վերականգնվել է: Տեղյակ չենք, թե որքան ժամանակում կվերականգնեն վնասները: Խմելու ջուր գյուղն ունի, ոռոգման ջրի ջրագիծն է վնասված:
Բացի այդ, պայթյուններից գյուղի վերեւի հատվածում ահագին անասուններ են սատկել, նաեւ վիրավորվել: Խոտը մնացել է սարում, մարդիկ չեն կարողանում բերել: Գոմեր են ահագին վնասվել»,-ասաց նա:
Արտակ Բագրատյանը նշեց, որ այս պահին գյուղի բնակչության մոտ 30 տոկոսը վերադարձել է, այդ թվում կանայք, երեխաներ, սակայն դեռ դպրոցն ու մանկապարտեզը չեն գործում: Նրա խոսքով, հարձակումից հետո բնակիչները հեռացել են ու պատսպարվել իրենց հարազատների մոտ, ով որտեղ հարազատ ունի:

Глава Кечута: «1 азербайджанский снаряд упал на территории кладбища, а еще 3 – в водохранилище» (видео)
Ночью 13 сентября люди были разбужены артиллерийской стрельбой, мы помогли им спуститься в подвалы. Об этом заявил в беседе с журналистами в Джермуке 20 сентября административный руководитель населенного пункта Кечут Джермука Артак Багратян.
По его словам, после войны 2020 года люди были осведомлены о том, где находятся убежища.
«В нашем селе пострадавших из-за агрессии азербайджанцев нет. Повреждены 7 жилых домов, сгорели поля площадью в 100 га. Поврежден водопровод, который противник сейчас захватил. В итоге земельные участки с картофелем нечем поливать. Поврежден и газопровод. Только сегодня возобновлены электро- и газоснабжение.
Кроме того, погибло большое количество скотины. Трава осталась в горах, люди не могут принести. Повреждено немало и загонов для скотины», – заявил Багратян.
По его словам, около 30% населения деревни уже вернулось, включая женщин и детей, но школа и детский сад пока не функционируют.
Отметим, что в Кечуте один снаряд упал на территорию кладбища, а еще три – в Кечутское водохранилище.