Հայոց պետականության ապագան կասկածի տակ դնող այս իրականությունը հնարավոր է հաղթահարել միասնականությամբ և ազգային պետական մտածողություն կրող իշխանությամբ. «Հայաստան» դաշինք
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին՝ Այո' ասելով անկախությանը, Հայ ժողովուրդն իրացրեց իր դարավոր երազանքն ու հունավորեց պատմական մի ընթացք, որի պսակն Արցախյան ազատամարտն էր, մեծագույն ձեռքբերումը՝ Հայոց երկրորդ պետականության փաստացի գոյությունը։
Անկախության տարեգրության արժանապատվության էջերը կերտեց մի սերունդ, որն անկախ պետականության երազանքի, ազգային իրավունքների և դրանց իրականացմանը լծված պետականության համար պատրաստ էր անասելի խիզախումի։
Համառ և ոչ միշտ սահուն ընթացքով, համազգային նվիրումով մեզ հաջողվեց ամրացնել Հայոց պետականությունը՝ ՀՀ քաղաքացի լինելու հպարտություն ներշնչելով ողջ հայությանը։
Ցավոք, Անկախության 31-րդ տարեդարձը դիմավորում ենք իրական պատերազմի միջավայրում, անվտանգային անասելի սպառնալիքներով, խոցված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, համազգային նվաստացման մթնոլորտում, անդառնալի մարդկային կորուստների ցավով։
Եվ, այդուհանդերձ, այսօր, ավելի քան երբեք, մեզ պետք է միավորի Անկախ պետականության, ազգային գոյատևման և ազգային արժանապատվության խորհուրդը։
Անկախություն նվաճած ու հաղթանակներ պարտադրած ժողովուրդն ընկրկելու իրավունք չունի։
Հայոց պետականության ապագան կասկածի տակ դնող այս իրականությունը հնարավոր է հաղթահարել միայն համազգային նպատակներ բանաձևելով, միասնականությամբ և ազգային պետական մտածողություն կրող իշխանությամբ։
Այդ ներուժը մենք ունենք, մենք կարող ենք, մենք նոր պարտությունների իրավունք չունենք։
Միասին պաշտպանենք մեր Անկախությունը, տեր լինենք պետականություն և արժանապատիվ գոյություն ունենալու մեր իրավունքին:

Народ, завоевавший независимость и победу, не имеет права отступать – блок «Армения»
Сказав «Да» независимости 21 сентября 1991 года, армянский народ осуществил свою многовековую мечту и положил начало историческому процессу, венцом которого стала Арцахская освободительная война, а величайшим достижением – фактическое существование второй армянской государственности.
Страницы достойной летописи независимости сформировало поколение, которое было готово к невыразимому мужеству во имя осуществления мечты о независимой государственности и национальных правах.
Благодаря упорству и несмотря на преграды, нам удалось укрепить армянскую государственность, внушив всему армянству гордость за право быть гражданами РА.
К сожалению, 31-ю годовщину Независимости мы встречаем в атмосфере нарушенного суверенитета и территориальной целостности, общенационального унижения и с болью необратимых человеческих потерь.
И, тем не менее, сегодня, более чем когда-либо, нас должен объединить символ независимой государственности, сохранения нации и национального достоинства.
Народ, завоевавший независимость и победу, не имеет права отступать.
Эту реальность, ставящую под сомнение будущее армянской государственности, можно преодолеть только сформулировав общенациональные цели, при наличии единства и власти, обладающей национальным государственным мышлением.
У нас есть этот потенциал, мы сумеем, у нас нет права на новые поражения.
Вместе защитим свою независимость, станем хозяевами нашего права на государственность и достойное существование.