Չինաստանի արդարադատության նախկին նախարարին դատապարտել են մահապատժի
Չինաստանի դատարանը երկրի արդարադատության նախկին նախարար, ՉԺՀ հանրային անվտանգության նախարարության նախկին փոխնախարար Ֆու Չժենհուային դատապարտել է մահապատժի։ Դատարանի որոշումը կկատարվի երկու տարի անց։ Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին ՝ վկայակոչելով Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությանը:
Կոռուպցիոն հանցագործության գործով դատավճիռը հրապարակել է Ցզիլին նահանգի Չանչուն քաղաքի դատարանը:
«Ֆու Չժենհուան մահապատժի է դատապարտվել կաշառակերության համար։ Դատավճռի կատարումը հետաձգվել է երկու տարով»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Դատարանը պարզել է, որ Ֆու Չժենհուան, չարաշահելով պաշտոնական դիրքը, աջակցել է անհատ բիզնեսմեներին և դրա դիմաց ստացել է կաշառք։ Նա նաև թաքցրել է իր կրտսեր եղբոր ենթադրյալ ծանր հանցագործությունների մասին ապացույցները:
Հետաքննության տվյալների համաձայն՝ Ֆու Չժենհուան ստացել է ավելի քան 117 մլն յուան (շուրջ 16,5 մլն դոլար) կաշառք:
Նշվում է, որ ամբաստանյալն ընդունել է մեղքը և զղջացել, ինչպես նաև հետ է վերադարձրել ապօրինի վաստակած միջոցները: Դատարանը վճռել է, որ երկամյա տարկետումից հետո մահապատիժը կարող է փոխարինվել ցմահ ազատազրկմամբ՝ առանց պայմանական վաղաժամկետ ազատման իրավունքի:
Ֆու Չժենհուան 2013-2018 թվականներին զբաղեցրել է ՉԺՀ հասարակական անվտանգության նախարարության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը, 2018-2020 թվականներին զբաղեցրել է արդարադատության նախարարի պաշտոնը:
Չինաստանի Կոմկուսի կարգապահության ստուգման կենտրոնական հանձնաժողովը Ֆու Չժենհուայի նկատմամբ հետաքննություն է ակսել դեռևս 2021 թվականի հոկտեմբերին՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների կասկածանքով:
Վերջին մի քանի տարիներին կոռուպցիոն հանցագործությունների պատճառով հետաքննության տակ են հայտնվել ՉԺՀ-ի հասարակական անվտանգության նախարարության ղեկավարի միանգամից մի քանի նախկին տեղակալներ: Լի Դունշենը դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման, Ինտերպոլի նախկին ղեկավար Մեն Հունվեյը դատապարտվել է 13,5 տարվա ազատազրկման, իսկ Սուն Լցիզյունի դատավճիռը դեռ չեն հրապարակել։

Бывшего министра юстиции КНР приговорили к смертной казни
Суд в Китае приговорил бывшего министра юстиции КНР, бывшего замглавы министерства общественной безопасности КНР Фу Чжэнхуа к смертной казни с отсрочкой исполнения на 2 года, передает РИА «Новости» со ссылкой на Центральное телевидение Китая.
Приговор по делу о коррупционных преступлениях огласил в четверг народный суд средней ступени города Чанчунь провинции Цзилинь.
«Фу Чжэнхуа приговаривается к смертной казни за взяточничество с отсрочкой исполнения приговора на два года», – говорится в сообщении.
Суд установил, что Фу Чжэнхуа использовал свое служебное положение для получения взяток в целях личной выгоды, оказывал покровительство отдельным лицам в ведении бизнеса, кроме того он «скрывал улики о предполагаемых тяжких преступлениях своего младшего брата». В частности, согласно данным следствия, Фу Чжэнхуа получил взяток на сумму более 117 миллионов юаней (около 16,5 миллиона долларов).
Отмечается, что подсудимый признал вину и раскаялся, а также вернул незаконно нажитые средства. Суд постановил, что по истечении 2-летней отсрочки смертный приговор может быть заменен на пожизненное заключение без права на условно-досрочное освобождение.
Фу Чжэнхуа с 2013 по 2018 годы занимал пост заместителя главы Министерства общественной безопасности КНР, с 2018 по 2020 годы занимал должность министра юстиции.
Центральная комиссия Компартии Китая по проверке дисциплины в октябре 2021 года начала расследование в отношении Фу Чжэнхуа по подозрению в коррупционных преступлениях.
Примечательно, что за последние несколько лет под следствие из-за коррупционных преступлений попали сразу несколько бывших заместителей главы министерства общественной безопасности КНР. Ли Дуншэн был приговорен к 15 годам лишения свободы, экс-глава Интерпола Мэн Хунвэй получил 13,5 лет тюрьмы, Сунь Лицзюнь еще ожидает решения по своему делу.