ԿԸՀ-ն հրապարակել է ՏԻՄ ընտրությունների նախնական արդյունքները
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է երեկ կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների համամասնական ընտրակարգով անցկացված ընտրությունների նախնական արդյունքները։
Ըստ այդմ, Արագածոտնի մարզի Ծաղկահովիտ համայնքում հաղթել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ ստանալով 2 299 քվե։ «Հզոր համայնք» դաշինքի օգտին քվեակել է 1327 ընտրող, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության՝ 181 մարդ, «Հանրապետություն» կուսակցության՝ 539 մարդ։
Թալինում նույնպես ՔՊ-ն հաղթանակ է տարել։ Փաշինյանի գլխավորած ուժի օգտին քվեարկել է 7 990 թալիցի, երկրորդ տեղում «Արդար Հայաստան» կուսակցությունն է՝ 2 323 քվեով, հաջորդում է ՀՅԴ-ն 1 193 քվեով, «Ապրելու երկիր»-ը ստացել է 913 ձայն, «Կայունություն»՝ը 879։
Գեղարքունիքի Ճամբարակ համայնքում «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցությունը ստացել է 5 257 քվե։
Լոռու մարզի Գյուլագարակ խոշորացված համայնքում ՔՊ-ն հաղթել է 48 ձայնի տարբերությամբ։ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը ստացել է 1 731 քվե, ՔՊ-ն՝ 1 779։
Լոռի Բերդ համայնքում էլ Փաշինյանի ղեկավարած քաղաքական ուժն առաջատար է։ Այստեղ ՔՊ-ի օգտին քվեարկել է 1 254 ընտրող, «Ապրելու երկիր»-ը ստացել է 619 քվե, «Հանրապետություն»-ը՝ 338։
Նույն մարզի Տաշիր համայնքում ՔՊ-ն ջախջախիչ պարտություն է տարել։ «Միասնական համայնք» դաշինքը ստացել է 5 904 ձայն, ՔՊ-ն՝ 2 376։
Ալավերդցիներն էլ մերժել են Փաշինյանի թեկնածուին։ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը ստացել է 6 791 քվե, ՔՊ-ն՝ 6 557, ՀԱԿ-ը՝ 340, ՀՅԴ-ն՝ 316։
Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքում էլ ՔՊ-ն պարտվել է՝ ստանալով 5 571 քվե։ «Միասնական համայնք» դաշինքի օգտին քվեարկել է 6 812 մարդ։ «Ապրելու երկիր»-ը ստացել է 879 քվե։
Նույն մարզի Ակունք համայնքում ՔՊ-ն ստացել է 2 708 ձայն, «Համախմբում» կուսակցությունը՝ 2 098 քվե։
Բյուրեղավանում հաղթանակ է տոնել «Միասնություն» դաշինքը՝ ստանալով 2 079 քվե։ ՔՊ-ն ստացել է 1 247 քվե, «Արադար Հայաստան»-ը՝ 1 157, ՀՅԴ-ն՝ 166։
Ջրվեժ համայնքում ՔՊ-ն առանց մրցակից է, ստացել է 2 084 քվե։
Շիրակի մարզի Անի համայնքում հաղթանակ է տոնել «Ազգ-համայնք» դաշինքը՝ ստանալով 3763 քվե։ ՔՊ-ի օգտին քվեարկել է 730-ով քիչ մարդ, «Հայկական երազանք» կուսակցությունը ստացել է 1 037 ձայն։
Շատերի համար անակնկալ է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքում Փաշինյանի թիմակցի հաղթանակը։ ՔՊ-ի օգտին այստեղ քվեարկել է 4 093 մարդ, «Աշխատանք և արդարություն» կուսակցությունը ստացել է 2 693 քվե, «Մեկ Հայաստան»-ը՝ 979, «Զարգացող համայնք»-ը՝ 570, «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցությունը՝ 794, ՀՅԴ-ն՝ 403։
Քաջարանում ՔՊ-ն ջախջախիչ պարտություն է տարել։ «Դեպի Միասնություն» դաշինքի օգտին քվեարկել է 3 127 ընտրող, ՔՊ-ն ստացել է 1 118, «Դեպի Միասնություն» դաշինքը՝ 482։
Վայոց Ձորի Արենի համայնքում ՔՊ-ն ստացել է 3 281 քվե, «Հանրապետություն»-ը՝ 388։
Եղեգիս համայնքում էլ ՔՊ-ն ստացել է 1 593 ձայն, «Ազատական» կուսակցությունը 1 162, «Վերելք» կուսակցությունը՝ 45։
Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում հաղթանակ է տարել «Զորավոր համայնք» դաշինքը՝ ստանալով 5 685 քվե, ՔՊ-ն ստացել է 4 298 քվե, «Արժանապատիվ սերունդ»-ը՝ 1 097 քվե։
Հաշվի առնելով 2021 թվականի դեկտեմբերի 5-ին անցակացված ՏԻՄ համամասնական ընտրություններին հետևած զարգացումները Վեդի, Փարաքար, Վարդենիս, Վանաձոր համայնքներում՝ Փաշինյանի ղեկավարած ուժը չի հաշտվելու ընտրություններում տարած պարտության հետ, գործադրելու է ամեն միջոց, ճնշում այդ համայնքներում իշխանության հասնելու համար։
Հիշեցնենք, որ երեկ տեղական ինքնակառավարման մարմինների համամասնական ընտրակարգով հերթական ընտրություններ անցկացվեցին Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց ձորի և Տավուշի մարզերի 17 համայնքում, իսկ Արագածոտնի մարզի Ալագյազ համայնքում անցկացվում են մեծամասնական ընտրակարգով հերթական ընտրություններ: Նշված համայնքում ընթանում են համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամների ընտրություններ:
Ալագյազում 773 քվեով հաղթանակ է տոնել Մախմուդով Ջասմը, մյուս թեկնածուն՝ Անզոր Ուռուսյանը ստացել է 444 քվե։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններն անցկացնելու համար կազմավորվել են ընդհանուր թվով 314 տեղամասեր: ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման նպատակով օգտագործվում է 497 տեխնիկական սարքավորում:
Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար հավատարմագրվել են 4 տեղական հասարակական կազմակերպություններ (դիտոդների ընդհանուր թիվը 210): Ընտրությունների և քվեարկության վերաբերյալ լուսաբանում իրականացնելու համար հավատարմագրվել են 17 զանգվածային լրատվության միջոցների ընդհանուր թվով 182 ներկայացուցիչներ:

ЦИК опубликовала предварительные итоги выборов в органы местного самоуправления
Центральная избирательная комиссия Армении обнародовала предварительные итоги вчерашних выборов в органы местного самоуправления, прошедших по пропорциональной избирательной системе.
Соответственно, в общине Цахкаовит Арагацотнского марза победила правящая партия «Гражданский договор», получив 2 299 голосов. За блок «Сильная община» проголосовали 1 327 избирателей, за партию «Светлая Армения» – 181 человек, за партию «Республика» – 539 человек.
В Талине ГД также одержал победу. За возглавляемую Пашиняном политсилу проголосовали 7 990 талинцев, на втором месте партия «Справедливая Армения» с 2 323 голосами, за ней следует АРФД с 1 193 голосами, «Страна жизни» получила 913 голосов, партия «Стабильность» получила 879 голосов.
В общине Чамбарак Гегаркуника партия «Демократическая альтернатива» получила 5 257 голосов.
В укрупненной общине Гюлагарак Лорийского марза с разницей в 48 голосов победила партия ГД. Партия «Страна жизни» получила 1 731 голос, ГД – 1 779.
В общине Лори Берд также лидером стала политическая сила во главе с Пашиняном. Здесь за ГД проголосовали 1 254 избирателя, «Страна жизни» получила 619 голосов, «Республика» – 338.
В общине Ташир того же марзе ГД потерпел сокрушительное поражение. Блок «Единая община» получил 5 904 голоса, ГД – 2 376.
Жители Алаверди также отвергли кандидата от Пашиняна. Партия «Страна жизни» получила 6 791 голос, ГД – 6 557, АНК – 340, АРФД – 316.
В общине Чаренцаван Котайкского марза ГД проиграл, набрав 5 571 голос. За блок «Единая община» проголосовало 6 812 человек. «Страна жизни» получила 879 голосов.
В общине Акунк того же марза ГД получила 2 708 голосов, партия «Консолидация» – 2 098 голосов.
В Бюрегаване победил блок «Миастунюн», набравший 2 079 голосов. ГД получил 1 247 голосов, «Справедливая Армения» – 1 157, АРФД – 166.
В общине Джрвеж у ГД не было конкурентов, партия набрала 2 084 голоса.
В общине Ани Ширакского марза победу отпраздновал альянс «Нация-Община», набрав 3 763 голоса. За ГД проголосовало на 730 человек меньше, партия «Армянская мечта» получила 1 037 голосов.
Для многих стала неожиданностью победа члена правящей партии в общине Сисиан Сюникского марза. За ГД проголосовали 4 093 человека, партия «Работа и справедливость» получила 2 693 голоса, «Единая Армения» – 979, «Развивающаяся община» – 570, партия «Альянс защитников демократии во имя республики» – 794, АРФД – 403.
В Каджаране ГД потерпел сокрушительное поражение. За блок «К единству» проголосовало 3 127 избирателей, за ГД – 1 118.
В общине Арени Вайоцдзорского марза ГД получил 3 281 голос, партия «Республика» – 388.
В общине Ехегис ГД получил 1 593 голоса, партия «Азатакан» – 1 162 голоса, партия «Верелк» – 45 голосов.
В общине Берд Тавушского марза победу одержал альянс «Сильная община», набравший 5 685 голосов, ГД набрал 4 298 голосов, «Достойное поколение» – 1097.