Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն կոչ է արել իր քաղաքացիներին հնարավորինս արագ լքել Իրանը
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհուրդ է տվել Իրանում գտնվող իր քաղաքացիներին հնարավորինս շուտ լքել երկիրը։ Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ին։
«Իրանում գտնվող Ֆրանսիայի քաղաքացիներին առաջարկվում է հնարավորինս շուտ լքել երկիրը՝ հաշվի առնելով կամայական ձերբակալությունների վտանգը»,-ասված է ԱԳՆ-ի կայքում։
Նախարարության տվյալներով՝ Իրանում գտնվող ֆրանսիացիները կանգնած են ձերբակալությունների ու անարդար դատավարությունների վտանգի առաջ։
«Այս համատեքստում Թեհրանում Ֆրանսիայի դեսպանատան հնարավորությունները Իրանում կալանավորված կամ ձերբակալված քաղաքացիներին հյուպատոսական պաշտպանություն ապահովելու հարցում խիստ սահմանափակ են»,-ասված է գերատեսչության հայտարարությունում:

МИД Франции рекомендовал гражданам покинуть Иран
В МИД Франции призвали находящихся в Иране граждан как можно быстрее покинуть страну, передает РИА «Новости» со ссылкой на сообщение на сайте ведомства.
«Гражданам Франции, которые находятся проездом в Иране, предлагается как можно быстрее покинуть страну с учетом рисков произвольного задержания», – отмечается в сообщении МИД.
В министерстве утверждают, что находящиеся в Иране граждане Франции подвергаются рискам ареста и несправедливого судебного разбирательства.
В МИД Франции предупредили, что возможности французского посольства в Тегеране обеспечить консульскую защиту задержанным или арестованным в Иране гражданам очень ограничены.