Բաքուն ու Երևանը համայնության են եկել. Չավուշօղլու
Ադրբեջանը և Հայաստանը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել խաղաղության պայմանագրի սկզբունքային կետերի շուրջ, մնում է իրականացնել դրանք։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Ըստ սկզբունքային կետերի (դրանք հինգն են)՝ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն։ Այստեղ են մտնում միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանազատումը և այլն։ Մնում է միայն իրականացնել դրանք»,-ասել է Չավուշօղլուն Tvnet հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Երևանի հետ Անկարայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և Բաքվի և Երևանի բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ չեն կարող միմյանցից անկախ ընթանալ։
«Մենք քանիցս ասել ենք այս մասին»,-ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը։
Հաղորդավարի հարցին, թե արդյոք դա Թուրքիայի «կարմիր գիծն» է, Չավուշօղլուն հաստատական պատասխան է տվել։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը նաև ավելացրել է, որ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Պրահայում դրական ընթացք է ունեցել։ Ընդ որում՝ Չավուշօղլուն նշել է, որ պաշտոնական Երևանի վրա ճնշում է գործադրվում ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ սփյուռքի կողմից։

Баку и Ереван достигли договоренностей по главным пунктам мирного договора – Чавушоглу
Азербайджан и Армения достигли договоренностей по принципиальным пунктам мирного договора, осталось их реализовать. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
«По принципиальным пунктам - их было пять - достигнута договоренность. Сюда входит признание территориальной целостности друг друга, демаркация границ и т.д. Осталось только их реализовать», – заявил Чавушоглу в интервью телеканалу «Tvnet».
По его словам, процесс нормализации Анкары с Ереваном и переговоры Баку и Еревана по мирному договору не может протекать отдельно друг от друга.
«Мы неоднократно говорили об этом», – сказал глава турецкого внешнеполитического ведомства.
На вопрос телеведущего, является ли это «красной чертой» Турции, Чавушоглу ответил утвердительно.
Глава МИД Турции также добавил, что встреча президента Турции Тайипа Эрдогана и Никола Пашиняна в Праге прошла позитивно. При этом Чавушоглу отметил, что на официальный Ереван оказывается давление как внутри страны, так и со стороны диаспоры.