Դիվանագիտական ահաբեկչության մեթոդներ. Լավրովը` հակառուսական բանաձևի քվեարկության մասին
Արևմուտքը դիվանագիտական ահաբեկչության և շանտաժի հնարքներ է կիրառել, որպեսզի երկրները քվեարկեն ԴԺՀ–ի, ԼԺՀ–ի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերում անցկացված հանրաքվեների վերաբերյալ Միավորված ազգերի կազմակերպությունում հակառուսական բանաձևի օգտին։ Առաջին ալիքի եթերում այս հայտարարությունն է արել Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Արևմուտքն անամոթաբար կիրառել է դիվանագիտական ահաբեկչության մեթոդները` զարգացող երկրներին սպառնալով բոլոր տեսակի պատիժներով։ Միայն այդպիսի բացահայտ շանտաժով, նման սպառնալիքներով հաջողվեց արդյունք ապահովել։ Մենք բոլորս շատ լավ հասկանում ենք դա, և սուտ է ամերիկացիների հայտարարությունը, թե իրենք ոչ ոքի չեն համոզում, բոլորն ինքնուրույն են քվեարկում։ Նրանք նույնպես գիտեն այդ մասին»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հակառուսական բանաձև է ընդունել, որը չի ճանաչում ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, Խերսոնի և Զապորոժիեի մարզերում անցկացված հանրաքվեները: Կողմ է քվեարկել 143 երկիր, դեմ՝ 5, ձեռնպահ՝ 35։ Հայաստանը ձեռնպահ քվեարկած երկրների շարքում է։
Բանաձևին դեմ են եղել Բելառուսը, Ռուսաստանը, Սիրիան, Կորայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետությունը և Նիկարագուան, աջակցողների թվում են Հունգարիան և Սերբիան:

«Методами дипломатического террора»: Лавров о голосовании по референдумам в ГА ООН
Запад использовал приемы дипломатического террора и шантажа, заставив страны голосовать за антироссийскую резолюцию в Организации Объединенных Наций по референдумам в ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областях. Об этом заявил глава российского МИД Сергей Лавров в эфире Первого канала.
«Методы дипломатического террора применил Запад, бесстыдно, откровенно выкручивая руки, угрожая всевозможными карами развивающимся странам. Только таким неприкрытым шантажом, такими угрозами удалось обеспечить результат. Мы все прекрасно понимаем, и заявление американцев, что «они никого не уговаривают, все сами голосуют», это ложь. И они тоже об этом знают», – сказал глава российского МИД.
Генассамблея ООН приняла антироссийскую резолюцию, не признающую референдумы в ДНР, ЛНР, Херсонской и Запорожской областях. «За» проголосовали 143 страны, против – 5, воздержались 35 стран, включая Армению. Азербайджан в голосовании не участвовал.
Против резолюции выступили Беларусь, Россия, Сирия, КНДР и Никарагуа. Среди стран, поддержавших резолюцию, оказались Венгрия и Сербия.