Իսպանիայում ստեղծել են Հիսուս Քրիստոսի խոշտանգված մարմնի հիպերռեալիստական պատճենը
Սալամանկայի մայր տաճարում ցուցադրել են Հիսուս Քրիստոսի մարմնի հիպերռեալիստական պատճենը՝ խոցումների բոլոր հետքերով և վնասվածքներով, որոնք կարող էին մնալ նրա մարմնին անարգվելուց և խաչվելուց հետո։ Արտ-նմուշը ստեղծվել է Թուրինի պատանի մանրամասն ուսումնասիրման և նրա վրա պահպանված պատկերների 3D վերականգնման աշխատանքի 15 տարիների ընթացքում, գրել է Daily Star-ը։
Քրիստոսի մարմնի պատճենը պատրաստվել է լատեքսից, սիլիկոնից և մարդկային մազից։ Նրա վրա կան փշե պսակի հետքերը, խաչվելու հետևանքով մնացած վերքերը և այն վնասվածքները, որոնք հասցվել են Պոնտացի Պիղատոսի հրամանով նրան անարգելուց և ծեծելուց հետո, ինչպես նաև Գեղարդի հարվածից մնացած հետքը։
Քրիստոսի պատճենի քաշը 75 կիլոգրամ է, բարձրությունը՝ 177 սանտիմետր։ Այն պաշտոնապես կրում է «Առեղծվածային մարդը» անունը։
«Ոչ ոք չի համարձակվել նման հիպերռեալիստական մարմին ստեղծել։ Մենք համարձակվեցինք և հույս ունենք, որ ցուցադրությունը մեծ հաջողություն կունենա»,-ասել է նախագծի ղեկավար Ալվարո Բլանկոն։
«Առեղծվածային մարդը» մինչև դեկտեմբեր գտնվելու է իսպանական Սալամանկայի տաճարում, իսկ հետո «կմեկնի» համաշխարհային շրջագայության։

В Испании создали гиперреалистичную копию изрезанного тела Иисуса Христа
В кафедральном соборе Саламанки выставили гиперреалистичную копию тела Иисуса Христа со всеми порезами и травмами, которые могли остаться на нем после поругания и распятия. Арт-объект создали после 15 лет детального изучения Туринской плащаницы и 3D-реконструкции сохранившихся на ней изображений, пишет «Daily Star».
Копия тела Христа сделана из латекса, силикона и человеческих волос. На ней есть порезы от тернового венца, раны от распятия и травмы, оставленные во время поругания и избиения по приказу Понтия Пилата, а также след от удара Копья Судьбы.
Вес копии Христа – 75 килограммов, рост фигуры – 177 сантиметров. Официально она называется «Таинственный человек».
«Никто не осмеливался сделать такое гиперреалистичное тело. Мы решились и надеемся, что выставка будет иметь абсолютный успех», – заявил куратор проекта Альваро Бланко.
«Таинственный человек» будет находиться в испанском соборе Саламанки до декабря, а затем отправится в мировое турне.