Ալիևն ու Էրդողանը մասնակցել են օկուպացված Կովսականում օդանավակայանի բացման արարողությանը (տեսանյութ)
Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Իլհամ Ալիևը հինգշաբթի կարմիր ժապավեն են կտրել՝ նշելով Զանգելանի (Կովսական) միջազգային օդանավակայանի բացումը, հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
Էրդողանը հույս է հայտնել, որ նոր օդանավակայանը կծառայի ի շահ Ադրբեջանի և ամբողջ աշխարհի։
Պետությունների ղեկավարները շրջել են թուրքական ընկերությունների մասնակցությամբ մեկուկես տարում կառուցված օդանավակայանի տարածքում։
Նշենք, որ սա Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից կառուցված երկրորդ օդանավակայանն է:
Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակներում Էրդողանին ուղեկցում են Թուրքիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Ջելալ Այդընը, արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, գյուղատնտեսության և անտառային տնտեսության նախարար Վահիտ Քիրիշչին, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Ադիլ Քարաիսմայիլօղլուն, Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) փոխնախագահ Բինալի Յըլդըրըմը, ԱԶԿ-ի խոսնակ Օմեր Չելիքը, նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը և նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը։

Алиев и Эрдоган приняли участие в церемонии открытия аэропорта в оккупированном Зангилане (Ковсакане) (видео)
Президенты Турции и Азербайджана Реджеп Тайип Эрдоган и Ильхам Алиев разрезали в четверг красную ленту в знак открытия Зангиланского (Ковсаканского) международного аэропорта на оккупированной территории Арцаха.
Главы государств осмотрели территорию аэропорта, построенного за полтора года с участием турецких компаний, сообщает «Anadolu».
Президентам были преподнесены символические ключи от воздушной гавани.
Аэропорт находится около перешедпего под контроль Азербайджана арцахского города Ковсакан (Зангелан), и граничит с Ираном и Арменией. Аэропорт может принимать все типы воздушных судов, включая тяжелые широкофюзеляжные транспортные самолеты. Длина его взлетно-посадочной полосы составляет 3 тыс. м, ширина – 60 м. Терминал способен обслуживать 200 пассажиров в час.