Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 24-ին կքննարկի կառավարությանն անվստահության շուրջ հարցը
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը երկուշաբթի օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին, կքննարկի կառավարությանն անվստահության շուրջ քվեարկություն անցկացնելու հնարավորության հարցը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում են ֆրանսիական ԶԼՄ-ները:
Քննարկումները Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատում պլանավորված են տեղական ժամանակով 16:00-ին (Երեւանի ժամանակով 18:00-ին): Այդ հարցի քննարկման առանձին հայտեր ներկայացրել Է ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորում» կուսակցությունը եւ ձախերի ու կանաչների կուսակցությունների «Նոր ժողովրդական Էկոլոգիական ու սոցիալական միություն» կոալիցիան: Համապատասխան հայտերը կուսակցությունները ներկայացրել են այն բանից հետո, երբ կառավարությունը որոշեց գործարկել Ֆրանսիայի Սահմանադրության 49.3 հոդվածը, որպեսզի հավանություն տա հաջորդ տարվա բյուջեի օրինագծին՝ առանց խորհրդարանի ստորին պալատի հավանության:
Սակայն, ինչպես նշում են ֆրանսիական ԶԼՄ-ները, երկու հայտերը մեծ հավանականությամբ, կմերժվեն, քանի որ ավելի վաղ «Ազգային միավորումը» հայտարարել Էր, որ չի պաշտպանի ձախերի ու կանաչների կոալիցիայի տեքստը, իսկ ձախերը չեն քվեարկի ծայրահեղ աջերի հետ միասին: Ֆրանսիայի նախագահի կառավարությունում նախօրյակին հայտարարել են, որ պատրաստ են գործարկել իրենց հատուկ լիազորությունները, որպեսզի հաջորդ տարի բյուջեն ընդունեն առանց Ազգային ժողովում քվեարկության:
Խոսքը Ֆրանսիայի Սահմանադրության 49.3 հոդվածի մասին Է, որը վարչապետին թույլ կտա հետամուտ չլինել խորհրդարանում մի շարք դեպքերում օրինագծերին հավանություն տալուն, մասնավորապես, բյուջեի օրինագծերի վերաբերյալ: Այս հոդվածը Ֆրանսիայում 1958 թվականից ի վեր կիրառել են 87 անգամ, ընդ որում՝ Էմանուել Մակրոնի նախագահության ժամանակաշրջանում այն արդեն գործարկել են 2020 թվականին՝ կենսաթոշակային բարեփոխման վերաբերյալ օրինագծի համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Национальное собрание Франции 24 октября рассмотрит вопрос о недоверии правительству
Национальное собрание Франции рассмотрит в понедельник, 24 октября, вопрос о возможности проведения голосования по недоверию правительству, сообщают французские СМИ.
Обсуждения в нижней палате парламента Франции запланированы на 16:00 по местному времени.
Отдельные заявки на обсуждение этого вопроса подала ультраправая партия «Национальное объединение» и коалиция левых и зеленых партий «Новый народный экологический и социальный союз».
Соответствующие заявки партии подали после того, как правительство решило задействовать статью 49.3 Конституции Франции, чтобы одобрить законопроект о бюджете на следующий год без одобрения нижней палаты парламента.
Однако, как отмечают французские СМИ, обе заявки с высокой долей вероятности будут отклонены, так как ранее «Национальное объединение» заявило, что не поддержит текст коалиции левых и зеленых, а левые – не будут голосовать вместе с ультраправыми.
В правительстве президента Франции накануне заявили, что готовы задействовать свои специальные полномочия, чтобы принять бюджет на следующий год без голосования в Национальном собрании. Речь идет о статье 49.3 Конституции Франции, которая разрешает премьеру не добиваться одобрения законопроектов в парламенте в ряде случаев, в частности по законопроектам о бюджете.
Данную статью во Франции с 1958 года применяли 87 раз, при этом, за время президентства Эммануэля Макрона ее уже задействовали в 2020 году для законопроекта о пенсионной реформе.