Անդրանիկ Թևանյան․ «Օրվա իշխանությունները Հայաստանը ներքաշել են աշխարհաքաղաքական մեծ արկածախնդրության մեջ, կանգնեցրել  պատերազմի առաջ» (տեսանյութ)
Օրվա իշխանությունները Հայաստանը ներքաշել են աշխարհաքաղաքական մեծ արկածախնդրության մեջ, կանգնեցրել պատերազմի առաջ։ Մինչդեռ մեր ժողովրդին անհրաժեշտ է խաղաղություն, որպեսզի մայրերը որդեկորույս չդառնան, որպեսզի մենք մեր ձեռքով մեր տները չայրենք, փախստական չդառնանք։
Սիրելի ժողովու՛րդ, ձեզ 2021-ին խաբեցին՝ խոստանալով, որ կբերեն խաղաղություն, կպայքարեն Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար, հայ–թուրքական բանակցությունները կվարեն առանց նախապայմանների, կզարգացնեն հայ–ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները։ Տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը։ Պատերազմն ու զոհերը վերջ չունեն։ Խախտված է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը։ Երևանը կարող է Դոնբասի կամ Հալեպի օրն ընկնել։
Հիմա սրանք ասում են՝ Հայաստանում խաղաղություն կլինի միայն Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու գնով։ Սա Հայաստանի ոչնչացման ծրագիր է, քանզի Արցախից հետո գալու է Սյունիքի, հետո Սևանի, ապա՝ Երևանի հարցը։
Հայաստանի ոչնչացման ծրագրի մաս է կազմում նաև Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև կռվախնձոր դառնալը։
Արևմուտքի հովանու ներքո համաձայնելով Արցախն Ադրբեջանին հանձնելուն՝ օրվա իշխանությունը պատրաստվում է դուրս բերել ռուս խաղաղապահներին Արցախից ու ռուսական ռազմաբազան՝ Հայաստանից։ Դրանից հետո թուրքական զորքի մուտքը Հայաստան կդառնա տեխնիկայի հարց։ Մեր ժողովուրդը պետք է իմանա այս հրեշավոր ծրագրերի մասին:
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, դուք պատրա՞ստ եք այդ սցենարին՝ հանուն մեկ մարդու շահերի բավարարման։
Այդ մարդու վարած քաղաքականությունը Հայաստանը վերածում է նոր Ուկրաինայի։
Վրաստանը դասեր քաղեց 2008–ից ու չհամաձայնեց իր քաղաքացիների կյանքի գնով հակառուսական երկրորդ ճակատ բացել, իսկ ահա հայաստանյան իշխանությունների միջոցով մեր երկիրը դառնում է մեծ խաղի փոքրիկ մանրադրամ։ Պաշտոնական Երևանը Հայաստանը հակառուսական պայքարի զոհասեղանին դնելու խոստում է տվել Վաշինգտոնին, սիրախաղ սկսել Թուրքիայի հետ, թշնամի հռչակել Ռուսաստանին։ Ի դեպ, մեր գործընկեր Զատուլինին արգելել են Հայաստան մտնել՝ կրկնելով Ադրբեջանի քայլերը։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ կմնա Հայաստանից, եթե այստեղ սուր ձևով բախվեն Արևմուտքի, Ռուսաստանի, Իրանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Իսրայելի շահերը, և մեկը մյուսին փորձի դուրս մղել մեր տարածաշրջանից՝ հայերին թնդանոթի միս սարքելու միջոցով։
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, մենք հայտնվել ենք մեծ աղետի նախաշեմին, որի համեմատ 44–օրյա պատերազմի հետևանքները խաղ ու պար կարող են թվալ։
Պատերազմ, պետականության կորուստ, 1915–ի կրկնություն թույլ չտալու համար պետք է ոտքի կանգնենք։ Խաղաղությունն ու այս իշխանություններն անհամատեղելի են։ Հայաստանի շահերն ու այս իշխանություններն անհամատեղելի են։ Կա՛մ, կա՛մ․․․

Андраник Теванян: «Действующие власти втянули Армению в большую геополитическую авантюру и подвели ее к новой войне» (видео)
Действующие власти втянули Армению в большую геополитическую авантюру и подвели ее к новой войны. Между тем как нашему народу нужен мир, чтобы матери не теряли своих сыновей, чтобы мы собственноручно не сжигали свои дома, чтобы мы не становились беженцами.
Дорогой народ, в 2021-ом нас обманули, пообещав, что принесут мир, будут бороться за реализацию права Арцаха на самоопределение, поведут армяно-турецкие переговоры без предусловий, будут развивать армяно-российские союзнические отношения. Произошло прямо противоположное. Войне и жертвам нет конца и края. Нарушена территориальная целостность нашей страны. Ереван может постигнуть участь Донбасса или Алеппо.
Сейчас эти говорят, что мир в Армении будет лишь ценой сдачи Арцаха Азербайджану. Это план уничтожения Армении, так как после Арцаха будет Сюник, затем – Севан, а после – Ереван.
Частью плана по уничтожению Армении является также ее превращение в яблоко раздора между Россией и Западом.
Согласившись под эгидой Запада сдать Арцах Азербайджану, действующая власть готовится вывести российских миротворцев из Арцаха и российскую военную базу из Армении. После этого вхождение турецких войск в Армению станет вопросом техники. Наш народ должен знать об этом чудовищном плане.
Уважаемые граждане, готовы ли вы к данному сценарию ради удовлетворения интересов одного человека?
Проводимая этим человеком политика превращает Армению в новую Украину.
Грузия извлекла уроки из 2008-го и не согласилась открывать второй антироссийский фронт ценой жизней своих граждан, а посредством властей Армении наша страна превращается в разменную монету в большой игре. Официальный Ереван обещал Вашингтону принести Армению на алтарь антироссийской борьбы, начал флирт с Турцией, провозгласил Россию врагом. Кстати, нашему коллеге Затулину запретили въезд в Армению, повторив аналогичный шаг Азербайджана.
Представляете, что останется от Армении, если здесь в острой форме столкнутся интересы Запада, России, Ирана, Турции, Азербайджана, Израиля, и каждый из них попытается вытеснить другого из региона путем превращения армян в пушечное мясо?
Уважаемые соотечественники, мы стоим на пороге большой катастрофы, по сравнению с которой последствия 44-дневной войны могут показаться мелкими неприятностями.
Для недопущения войны, потери государственности, повторения 1915-го нужно встать на ноги. Мир и эти власти несовместимы. Интересы Армении и эти власти несовместимы. Или, или…