Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է Իրանի ԱԳՆ
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
Ադրբեջանի դեսպանին Իրանի ԱԳՆ կանչելու համար պատճառ են հանդիսացել Ադրբեջանի պաշտոնյաների հայտարարությունները և ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում ոչ բարեկամական հակաիրանական հրապարակումները:
«Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ՝ կապված ադրբեջանցի պաշտոնյաների հայտարարությունների և ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում ոչ բարեկամական հակաիրանական հրապարակումների հետ»,-ասվում է Իրանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Իրանի ԱԳՆ-ում հույս են հայտնել, որ այս գործընթացը հնարավորինս արագ կդադարեցվի:
«Մենք ակնկալում ենք, որ այս գործընթացը հնարավորինս շուտ կդադարեցվի, և անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն դրա կրկնությունը կանխելու համար»,-Իրանի ԱԳՆ-ում ասվել է ադրբեջանցի դիվանագետին։

Посла Азербайджана вызвали в МИД Ирана
Посол Азербайджана в Иране Али Ализаде 10 ноября был вызван в МИД Ирана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило турецкое информационное агентство «Анадолу».
Поводом для вызова посла Азербайджана в МИД Ирана стали заявления официальных лиц Азербайджана и недружественные антииранские публикации в азербайджанских СМИ.
«Посол Азербайджана в Тегеране был вызван в МИД в связи с заявлениями официальных лиц Азербайджана и недружественными антииранскими публикациями в азербайджанских СМИ», – говорится в сообщении МИД Ирана.
В МИД Ирана выразили надежду, что эти действия в кратчайшие сроки будут прекращены.
«Мы ожидаем, что эти действия будут прекращены в кратчайшие сроки, и будут приняты необходимые меры для предотвращения их повторения», – сказали азербайджанскому дипломату в МИД Ирана.