Ն. Զոհրաբյան. «Հայկական պատվիրակությունը երբևէ չի մասնակցի ԵԽԽՎ ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի աշխատանքին»
Լրագրողների  հետ  հանդիպման ժամանակ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ, ԵԽԽՎ–ի հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է, թե հայկական կողմը պետք է ամեն ջանք գործադրի, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը շարունակվի Մինսկի խմբի մանդատի շրջանակում, թեև ադրբեջանական կողմն անընդհատ անվստահություն է հայտնում ու փորձում գործընթացը տեղափոխել ԼՂ հարցով ոչ պրոֆեսիոնալ մանդատներ, օրինակ` ԵԽ: Ըստ նրա՝ հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ թուրք նախագահ Մևլութ Չավուշօղլին, ով ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, թե հայկական պատվիրակությունը ոչ կոռեկտ վերաբերմունք է ցուցաբերում` ԵԽԽՎ–ում ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի նիստերին չմասնակցելով, ու ակնկալում է, որ հոկտեմբերին կայանալիք նիստին մասնակցություն կլինի, ասել է, թե հայկական պատվիրակությունը երբևէ չի մասնակցի մի ենթահանձնաժողովի աշխատանքի, որը միտված է ուղղակիորեն խանգարել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Նաիրա  Զոհրաբյանի խոսքերով՝ մեզ համար  այժմ կարևոր մարտահրավեր է ԼՂՀ խնդիրը:
–Ակնհայտորեն, այս հարցում բեկում է նկատվում. այժմ միջազգային հանրությունը, հաշվի առնելով եղած նախադեպերը, շեշտը դնում է նաև ազգերի ինքնորոշման վրա, իսկ նախկինում` տարածքային ամբողջականության վրա։ ԼՂՀ ճանաչումն ընդամենը ժամանակի հարց է։ Մնում է, որ ճիշտ աշխատենք, պահենք բանակցությունները Մինսկի խմբի շրջանակներում,–ասել է նա: 7or.am

Наира Зограбян: «Армянская делегация никогда не будет участвовать в работе подкомиссии по Нагорному Карабаху»
На встрече с журналистами депутат фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян заявила, что армянская  сторона должна приложить все усилия для того, чтобы процесс урегулирования Карабахского конфликта продолжился в рамках мандата Минской группы ОБСЕ, несмотря на то, что азербайджанская сторона постоянно выражает недоверие и пытается перенести Карабахский вопрос в  мандаты непрофессиональных структур, например, ЕС.
По ее словам, армянская делегация обратилась к председателю ПАСЕ, турку по национальности Мевлюту Чавушоглу, который на заседании политической комиссии ПАСЕ заявил, что, отказавшись от участия в заседаниях подкомиссии по Нагорному Карабаху, армянская делегация проявляет некорректный подход,  и который надеется, что на предстоящем в октябре заседании армянская сторона примет участие в деятельности данной подкомиссии, с заявлением о том, что никогда не примет участие в работе подкомиссии, направленной на то, чтобы прямым образом препятствовать переговорному процессу по урегулированию Карабахского конфликта.
Наира Зограбян добавила, что сейчас Карабахский вопрос для нас является важным вызовом.
«Очевидно, что в данном вопросе заметен перелом: сейчас международное сообщество акцентирует внимание на принципе самоопределения наций, а раньше –на принципе территориальной целостности. Признание независимости НКР –вопрос времени. Нам остается правильно работать, удержать переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ», - заявила депутат.