Ինչու են ակտիվացել ադրբեջանցի «բնապահպանները» և ինչու է պարբերաբար փակվում Արցախ-Հայաստան կյանքի ճանապարհը
Ադրբեջանցիները հերթական անգամ փակել են Արցախ–Հայաստան մայրուղին։ Սա 2020–ի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է։ Այդպիսով Ադրբեջանը ցույց է տալիս էթնիկ զտումներ անելու և հայերի ցեղասպանություն իրականացնելու իր մտադրությունները։ Սա նաև ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը խնդիր է դրել դուրս բերել ռուս խաղաղապահներին Արցախից և նոր պատերազմ սկսել Հայաստանի դեմ։
Նման սադրանքների պատճառները պետք է փնտրել նաև Երևանում, ավելի ստույգ՝ ՀՀ կառավարության շենքում։
Եթե Հայաստանի խորհրդարանական մեծամասնությունը՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարից ստացած հրահանգով, հրաժարվում է «հանրապետություն» բառից ու առաջարկում է ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի մեր հայտարարության մեջ 44–օրյա պատերազմին վերաբերող հատվածում չօգտագործել «ռազմական ագրեսիա իր իսկ պատմական տարածքում ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության» ձևակերպումն, այլ դրա փոխարեն գրել «հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ»,
եթե Հայաստանի խորհրդարանի մեծամասնությունը հրաժարվում է «Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացում» ձևակերպումից,
եթե Հայաստանի խորհրդարանի մեծամասնությունը հրաժարվում է Արցախի նկատմամբ իր հանձնառություններից,
եթե Հայաստանի խորհրդարանի մեծամասնությունը հրաժարվում է դատապարտել մեր դեմ ուղղված «Շուշիի հռչակագիրը»,
եթե Հայաստանի խորհրդարանի մեծամասնությունը հրաժարվում է «Արցախը չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում» ձևակերպումից,
եթե Պրահայում Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է և Բաքուն պետք է շփվի ղարաբաղցիների հետ իր ներքին օրենսդրության շրջանակներում (Աստանայում արված Ալիևի այս հայտարարությունը Փաշինյանը լուռ համաձայնությամբ ընդունեց),

Почему активизировались «экологи» и почему периодически перекрывается дорога жизни Арцах-Армения
Азербайджанцы снова перекрыли дорогу Арцах-Армения. Это является грубейшим нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Этим Азербайджан показывает свое намерение по осуществлению этнических чисток и геноцида в отношении армян. Это показывает также, что Азербайджан поставил задачу вывода российских миротворцев из Арцаха и развязывания новой войны против Армении.
Причины подобных провокаций нужно искать также в Ереване, а конкретнее – в здании Правительства РА.
Если парламентское большинство Армении, по полученному от руководителя правительства РА указанию, отказывается от слова «республика» и предлагает в ответе на заявление парламента Азербайджана не использовать в части касательно 44-дневной войны формулировку «военная агрессия в отношении самоопределившейся на своей исторической территории Нагорно-Карабахской Республики» и заменить ее на «нападение на армян Нагорного Карабаха»,
если парламентское большинство Армении отказывается от формулировки «реализация права народа Арцаха на самоопределение»,
если парламентское большинство Армении отказывается от своих обязательств в отношении Арцаха,
если парламентское большинство Армении отказывается осуждать направленную против нас «Шушинскую декларацию»,
если парламентское большинство Армении отказывается от формулировки «Арцах не должен быть в составе Азербайджана»,
если в Праге Никол Пашинян согласился на то, что Карабах – это Азербайджан, и что Баку должен переговариваться с карабахцами в рамках своего внутреннего законодательства (на соответствующее заявление Алиева в Астане Пашинян ответил молчаливым согласием),