Սվերդլովսկի կազակները վիրավորված են. նրանք ուզում են վրեժ լուծել հայերից
Արտյոմովսկ քաղաքում կազակների զանգվածային ձերբակալությունները չեն կայունացրել իրավիճակը, և հիմա կազակները պատրաստվում են հակահարված հասցնել տեղի ուժայիններին և քաղաքում բնակվող հայերին։ Այս մասին հաղորդում է «Նեզավիսիմայա գազետան»։
Նահանգապետ Ալեքսանդր Միշարինն արդարացրել է հատուկջոկատայինների գործողությունները, որոնց արդյունքում ձերբակալվել էին մի քանի տասնյակ երիտասարդներ։ Խուզարկության ժամանակ վերջիններիս մոտ հայտնաբերվել էր մեծ քանակությամբ զենք–զինամթերք։ Միջադեպի մասին այլ կարծիքի է Օրենբուրգի կազակների միության զորային ատաման, Սվերդլովսկի կառավարության փոխվարչապետ Վլադիմիր Ռոմանովը, ով պաշտպանել է կազակներին։
Ռուսաստանի կազակների միությունը համարում է, որ իրենց հրապարակավ վիրավորել են, հավասարեցրել բանդիտներին, վարկաբեկել ողջ շարժումը, և մեղավորը հայերն են, ովքեր Արտյոմովսկում, ըստ կազակների, իրենց ձեռքն են վերցրել իշխանության բոլոր լծակները։
Կազակները որոշել են սեպտեմբերի 25-ին անցկացնել հավաք, որի ժամանակ կքննարկեն տեղի ունեցած միջադեպը։ Սակայն նրանց արդեն նամակ է եկել Արտյոմովսկի ղեկավարությունից, որով արգելվում է կազմակերպել այդ հավաքը։
Հիշեցնեք, որ օրեր առաջ Սվերդլովսկի մարզի Արտյոմովսկ քաղաքում հատուկջոկատայինները ձերբակալել էին 98 մարդու, որոնց մոտ խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել էր մեծ քանակությամբ զենք–զինամթերք։ Ըստ «Կոմերսանտ» պարբերականի՝ դա տեղի սլավոնական հանցավոր խմբավորումների հավաք է եղել, որոնք ցանկանում են միավորվել ընդդեմ քաղաքում գործող ամենաազդեցիկ հայկական խմբավորման։

Свердловские казаки возмущены: они решили отомстить армянам
Свердловские казаки решили сохранить чистоту своего имени – после громкого задержания 16 сентября около 100 человек в городе Артемовском они собрались организовать новую встречу, передает «Независимая газета».
Поводом стали события прошлой недели, когда на въезде в город (120 км от Екатеринбурга) были задержаны молодые люди с солидным арсеналом орудия, среди которых были члены Оренбургского казачества. Силовики подозревают задержанных в планировании акции против армянской диаспоры города, казаки же говорят, что просто собрались на совещание.
Губернатор Александр Мишарин одобрил действия спецназа, задержавшего несколько десятков молодых людей и отчитавшегося об аресте целого арсенала оружия. Однако атаман Оренбургского войскового казачьего общества, вице-премьер свердловского правительства Владимир Романов выступил в поддержку своих сторонников.
По данным  газеты, местные жители обвиняют армянскую диаспору в захвате реальных рычагов власти в Артемовском и подмене органов власти. В материалах, написанных противниками диаспоры, говорится, что приезжие захватили экономику города и подчинили муниципалитет своим интересам. что Совет атаманов отдела принял решение провести новый общий сход, посвященный «беспрецедентному задержанию казаков в «Усадьбе». Он должен был пройти в воскресенье, 25 сентября, однако они получили письмо от руководства Артемовского, запрещающее проведение схода.
Добавим, что, по информации издания «Коммерсант»,  недавно спецназ Свердловской области задержал около сотни человек - представителей двух основных славянских криминальных группировок двух групп, которые решили объединиться, чтобы противостоять армянской ОПГ, контролирующей  сейчас практически все наиболее прибыльные сферы бизнеса.