Գերմանիայի դեսպան. «Լևոն տեր–Պետրոսյանը պատասխանատու է այսօրվա իրավիճակի համար»
Այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած քննարկման ժամանակ Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդտը հայտարարել է, որ ՀՀ նախկին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն է այս դժվար իրավիճակը որպես ժառագնություն թողել Հայաստանին, նա է պատասխանատու այսօրվա իրավիճակի համար և այն ժամանակվա քաղաքականության հետևանքով է հիմք դրվել տնտեսության մենաշնորհացմանը։
–Ես առաջին նախագահի հանրահավաքների ժամանակ լսել եմ, որ նա անընդհատ քննադատում է բոլոր ընտրությունները: Ես ասացի նրա խորհրդականներից մեկին՝ իսկ ի՞նչ կասեք այն ընտրությունների մասին, որոնց Լևոն Տեր-Պետրոսյա՛նն է մասնակցել, իսկ ի՞նչ կասեք 1994-1997 թվականներին տեղ ունեցածների մասին: Նրա խորհրդականն ինձ ասաց, թե իմ ինֆորմացիան սխալ է: Սակայն ես կարծում եմ, որ պետք է անկեղծ լինել՝ ընդունելու քննադատությունը»,-նկատել է դեսպանը:

Левон Тер-Петросян ответственен за сегодняшнюю ситуацию - посол Германии в РА
На сегодняшнем обсуждении, организованном фондом «Сивилитас»,  чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Ганс Йохен-Шмидт заявил, что бывший президент РА Левон Тер-Петросян оставил эту сложную ситуацию в наследство Армении. По его словам, именно он ответственен за сегодняшнюю ситуацию и вследствие политики, которую он вел тогда, в Армении были заложены основы монополизации.
«На митингах первого президента Армении я слышал, как он постоянно критикует все выборы. И я обратился к одному из его советников: «Что же вы скажете о тех выборах, в которых принимал участие Левон Тер-Петросян? Что скажете о событиях, произошедших в 1994-1997гг?» Его советник ответил мне, что информация, которой я владею, не соответствует действительности. Но я считаю, что надо быть честным и принимать критику», - заметил посол.