Անգամ հոսանքի լարերը զինվորի ծնողն էր քաշել․ մանրամասներ՝ Ազատ գյուղում հրդեհված «զինվորական կացարանից»
Ազատ գյուղի՝ զորանոցի վերածված տանը զինվորները մատնված են եղել անտարբերության։ Yerevan.Today-ին բացառիկ մանրամասներ են հայտնի դարձել զինվորների պայմաններից։
Այսպես, Ազատ գյուղի 1 փողոց 20 տանը, որտեղ տեղակայվել է «զորանոցը», զինվորների տեղակայումից առաջ շուրջ մեկ տարի ոչ ոք չի ապրել։ Հոսանքն անգամ անջատված է եղել։ «Էդ ժամանակ վարդենիսցի զինվորներից մեկի հայրը իր միջոցներով հոսանքի լարեր առավ-բերեց, քաշեցին, որ զինվորները հոսանք ունենան։ Ասում էր տղես էդ պայմաններում ո՞նց ապրի։ Հենասյունից տուն գնացող լարերը լրիվ հին էին, կտրտված, անձրևից քայքայված։ Հոսանքի լարերը քաշեցին, բայց ՊՆ-ն հաշվիչ անգամ չդրեց ու մի տարի առանց հաշվիչի օգտագործել են հոսանքը, երևի համայնքապետարանի վրա էր գնում։ Հրամանատարությունից ասել էին, թե թիկունքի պետին տեղեկացրել ենք, կանի։ Ու տենց ձգձգել են մի տարի։ Այդ ընթացքում որևիցե բարձրաստիճան զինվորական, ՊՆ ներկայացուցիչ չի եկել, որ տեսնի ինչ պայմաններում են»,-ասաց մեր զրուցակիցը։
Մեր հարցին, թե՝ հնարավոր չէ՞ր հոսանքով տաքացնել, պատասխանեց․ «Լրիվ հնարավոր էր հոսանքով տաքացնել, բայց պլիտա բերողն ո՞վ էր, լրիվ բարձիթողի վիճակ էր»։
Ի դեպ, Ազատ գյուղում ևս մեկ խրճիթ կա նման պայմաններով, որ զինվորներ են բնակվում, օգտնվում են սեփականատիրոջ հաշվիչից, և ամեն ամիս վճարում։ «Տանում-մուծում էին, բայց իրենց գրպանից էր, թե ՊՆ-ն էր տալիս, չգիտեմ»։
Ի դեպ, մեր զրուցակիցը զարմացել է վարչապետի «պաշտոնական վարկածը» լսելով, թե՝ վառարանում ավտոբենզին են օգտագործել, ինչից տեղի է ունեցել ողբերգությունը։ «Իրենց բոլոր մեքենաները դիզելով աշխատող ծանր տեխնիկաներ էին, բենզինն ի՞նչ գործ ուներ»,-ասաց նա։
Մեր զրուցակցի անունը չենք հրապարակում, քանի որ անմիջապես իշխանությունը թիրախավորեց վառված սպային, հարցազրույց տված դասակի հրամանատարին, և կասկածները մեծ են, որ անմիջապես կգնան մեզ տվյալներ փոխանցած քաղաքացու հետևից՝ դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու փոխարեն։

Даже электрические провода проложили родители солдат: эксклюзивные подробности о сгоревшей «казарме»
Солдаты, которых разместили в доме в селе Азат (Гегаргуникский марз), превратив ее в «казарму», были преданы безразличию. «Yerevan.Today» стали известны эксклюзивные подробности того, в каких условиях жили солдаты.
Так, в доме, по адресу ул.1, д. 20 села Азат, до размещения солдат около года никто не проживал. В доме не было даже электричества.
«В это время отец одного из солдат из Вардениса на свои средства проложил электрические провода, чтобы у солдат было хоть электричество. Провода были старыми, оборванными, обветшавшими от дождя. Он проложил провода, но Минобороны не установило даже электросчетчик, и целый год солдаты использовали электричество без счетчика, платила, наверное, администрация общины. В командовании сказали, что сообщили начальнику тыла, все будет сделано, но так продолжалось целый год. За это время ни один высокопоставленный военный, представитель Минобороны не пришел посмотреть, в каких условиях живут солдаты», – рассказал собеседник издания, житель Вардениса.
В ответ на вопрос, нельзя ли было обогревать дом электроплитой, собеседник отметил: «Вполне можно было, но кто бы принес им плиту? Там царила полная бесхозность».
Кстати, в селе Азат есть еще одна такая хижина, где живут солдаты, они пользуются счетчиком владельца и платят ежемесячно: «Они платят, но из своего кармана или Минобороны предоставляет средства, это я уже не знаю».
Кстати, собеседник издания был удивлен, услышав «официальную версию» премьера о том, что для растопки печи солдаты использовали автобензин, из-за чего и произошла трагедия.
«Вся их тяжелая техника работала на дизельном топливе. Откуда там бензин взялся?» – удивился житель Вардениса.
Издание не публикует имя своего собеседника, поскольку власти сразу превратили в мишень погибших солдат, после и командира взвода, который дал интервью и раскрыл некоторые подробности, и есть подозрения и основания думать, что теперь начнут преследовать гражданина, вместо того, чтобы выяснить реальные обстоятельства инцидента.