Ս. Լավրով. «Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում օգտվել լրացուցիչ հնարավորություններից»
Ս. Լավրով. «Բոլոր  կողմերին կոչ  ենք անում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում օգտվել լրացուցիչ հնարավորություններից»
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, երեկ ելույթով հանդես գալով ՄԱԿ–ի Գլխավոր վեհաժողովի 66-րդ նստաշրջանում, հայտարարել է, թե միջազգային իրավիճակի կայունացումը կնպաստի տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորմանը։
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական կայքը, նա նշել է, որ Ռուսաստանը վստահաբար մտադիր է անել ամեն հնարավորը, «որպեսզի Կովկասում թույլ չտա ուժային սցենարի կրկնությունը, ինչպես դա եղավ 2008թ. օգոստոսին՝ Թբիլիսիի կողմից հրահրված արկածախնդրության հետևանքով»։
–Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ բոլոր կողմերին կոչ ենք անում օգտվել լրացուցիչ հնարավորություններից, որոնք Ռուսաստանի միջնորդությամբ գործադրված ջանքերի շնորհիվ են հայտնվել։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի «եռյակի» շրջանակներում մենք՝ մեր ամերիկացի և ֆրանսիացի գործընկերների հետ, նպաստելու ենք վստահության միջոցների համալիրի պահպանմանն ու հրադադարի կարգի ամրապնդմանը,–ընդգծել է նա։

Сергей Лавров: “В Карабахском урегулировании призываем все стороны воспользоваться дополнительными возможностями»
Глава МИД РФ Сергей Лавров призвал воспользоваться дополнительными возможностями в Карабахском урегулировании, появившимися при содействии России. Об этом, как передает «euronews.net», министр заявил, выступая 27 сентября на 66-й сессии ГА ООН.
В Карабахском урегулировании призываем все стороны воспользоваться дополнительными возможностями, которые появились в результате усилий, предпринятых при посредничестве России, – отметил он. – В рамках “тройки” сопредседателей Минской группы ОБСЕ вместе с американскими и французскими партнерами будем продвигать комплекс мер доверия и укрепления режима прекращения огня”.
Глава МИД РФ также подтвердил, что Россия готова выступить гарантом неприменения силы на Кавказе.
"Мы твердо намерены сделать все необходимое, чтобы не допустить повторения силового сценария на Кавказе, как это произошло в августе 2008 года", - сказал министр.