Մանե Հակոբյան. «Իմ նկատմամբ իրականացված խմբակային խարդախության ղեկավարը Լևոն Զուրաբյանն է»
Ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու Մանե Հակոբյանը բաց նամակ էր գրել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, որում ՀԱԿ-ին մեղադրում էր գրագողության մեջ։ Նամակում ասվում է.
«ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի ղեկավարի կազմի մի ստվար խմբի կողմից` ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի անդամ Հրանտ Բագրատյանի անմիջական ղեկավարությամբ, 2009 թ. մի խումբ անձինք ջանում են յուրացնել իմ հեղինակած «ՀՀ գիտության ու կրթության ոլորտների համակարգային վերափոխման կայուն զարգացման ծրագիրը»: Իմ համալիր «Ծրագրի» նկատմամբ միանձնյա հեղինակային իրավունք ունեմ»:
Ի պատասխան ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն ասել էր, որ ՀԱԿ–ը նման ծրագիր չունի, որ ինչ որ մեկից գողանա։
Այսօր «Դե ֆակտո» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսում Մանե Հակոբյանն ասել է, որ 2009թ. աշնանից ընդգրկված է եղել ՀԱԿ–ի գիտության և կրթության հանձնաժողովում, իսկ համապատասխան ծրագիրը գրել է այն տարներին, երբ ՀՀ վարչապետ էր Հրանտ Բագրատյանը։ Մ. Հակոբյանը նշել է, որ ՀԱԿ–ի հանձնաժողովում որևէ լուրջ անձնավորություն չի տեսել, իսկ իր նկատմամբ իրականացված խմբակային խարդախության ղեկավարը և դիրիժորը ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն է։ Մ. Հակոբյանը նշել է, որ երկու տարի է ՀԱԿ–ին զգուշացրել է, որ իր ծրագրի համար ունի հեղինակային իրավունքներ, սակայն նրանք որոշել են գողանալ, ավելացնել մի քանի հիմար կետեր և ներկայացրել որպես ՀԱԿ ծրագիր։
–Ես ուրախ կլինեի, եթե ՀԱԿ–ը իրոք մեր երկիրը ոտքի կանգնեցներ և ժողովրդավարություն մտցներ, բայց դա այդպես չէ,–ընդգծել է Մ. Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ Լևոն Զուրաբյանը վախենում է բանավեճից, հատկապես միմիկա չունեցող նրա դեմքից, այդ պատճառով էլ հրաժարվել է ներկայանալ ասուլիսի։

Мане Акопян: «Руководителем групповой аферы является Левон Зурабян»
Кандидат физико-математических наук Мане Акопян направила премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну открытое письмо, в котором обвиняет АНК в плагиате. В письме отмечено:
«Значительная часть руководящего состава центрального офиса АНК, под непосредственным руководством члена центрального офиса АНК Гранта Багратяна, с 2009 года пытается присвоить  «Программу системного реформирования и устойчивого развития сфер науки и образования Республики Армения», изданный под моим авторством. Я имею единоличное право на авторство моей комплексной «Программы».
В ответ на это, координатор АНК Левон Зурабян заявил, что у АНК нет такой программы, чтобы присвоить ее у кого-то.
На сегодняшней пресс-конференции в клубе «Де-факто» Мане Акопян отметила, что с осени 2009 года она была включена в комиссию науки и образования АНК, а соответствующую программу написала тогда, когда премьером был Грант Багратян. По ее словам, в этой комиссии АНК она не видела ни одной серьезной личности, а руководителем групповой аферы  является координатор АНК Левон Зурабян.
Как отметила Акопян, на протяжении двух лет она предупреждала АНК, что имеет авторские права на указанную «Программу», однако они решили присвоить, добавить некоторые глупые пункты и представить в качестве программы АНК.
«Я была бы рада, если бы АНК поставил нашу страну на ноги, установил бы в стране демократию но это не так», - отметила она, подчеркнув, что Левон Зурабян боится дискуссии, поэтому  и не пришел на пресс-конференцию.