Գիտնականները հայտնաբերել են 3500-ամյա գանգ՝ տրեպանացիայի հետքերով
Հնագույն բրոնզեդարյան քաղաքի գերեզմանը պեղելիս հնագետները զարմանքով հայտնաբերել են մարդու մնացորդներ, որին, ինչպես պարզվել է, հազարավոր տարիներ առաջ ուղեղի վիրահատություն են արել:
Տրեպանացիան՝ պրոցեդուրա, որի ժամանակ գանգի մեջ անցք են կտրում, պատմականորեն սովորական բժշկական պրակտիկա է եղել աշխարհի հնագույն քաղաքակրթությունների համար:
Սակայն այս շաբաթ հրապարակված նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ պրակտիկան սկիզբ է առել բրոնզի դարից՝ սա գանգային վիրահատության ամենավաղ օրինակն է Մերձավոր Արևելքում և, հավանաբար, աշխարհում բորոտության ամենահին օրինակներից մեկը:
Իսրայելի Թել Մեգիդո քաղաքում գտնվող գերեզմանի հնագիտական պեղումների ժամանակ հետազոտողները հայտնաբերել են մ.թ.ա. 1550 և մ.թ.ա. 1450 թվականների միջև ապրած բրոնզեդարյան երկու եղբայրների մնացորդներ, ասվում է հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է PLOS ONE ամսագրում:
Ենթադրվում է, որ ավագ եղբայրը եղել է 21-46 տարեկան, իսկ կրտսերը եղել է դեռահաս կամ 20 տարեկան: Ավագ եղբոր մոտ ուղեղի վիրահատության հետքեր են եղել՝ անկյունային կտրվածքներով տրեպանացիա։
Հետազոտության գլխավոր հեղինակ և Բրաունի համալսարանի Յուկովսկու հնագիտության և հնագույն աշխարհի ինստիտուտի հետազոտող Ռեյչել Կալիշերն ասել է, որ եղբայրները, որոնց մնացորդները հայտնաբերվել են, հավանաբար արիստոկրատներ են եղել կամ նույնիսկ թագավորական ընտանիքի անդամներ, և դա է պատճառը, որ նրանք կարողացել են նման հազվագյուտ բժշկական օգնություն ստանալ:
Հետազոտությունը նաև ցույց է տվել, որ երկու տղամարդիկ էլ կյանքում լուրջ հիվանդ են եղել, սակայն գիտնականներն ասում են, որ պարզ չէ, թե որ հիվանդությունն է պահանջել ինվազիվ վիրահատություն՝ բորոտությունը կամ այլ վարակիչ հիվանդություն:

Ученые обнаружили 3500-летние останки со следами трепанации черепа
При раскопках гробницы древнего города бронзового века археологи с удивлением обнаружили останки человека, которому, как оказалось, тысячи лет назад была сделана операция на мозге.
Трепанация – процедура, которая включает в себя вырезание отверстия в черепе – исторически была обычной медицинской практикой для древних цивилизаций по всему миру.
Однако новое исследование, опубликованное на этой неделе, предполагает, что эта практика восходит к бронзовому веку – это самый ранний пример подобной черепной хирургии на древнем Ближнем Востоке и, возможно, один из самых древних примеров проказы в мире.
Во время археологических раскопок гробницы в Тель-Мегиддо в Израиле исследователи обнаружили останки двух братьев бронзового века, живших между 1550 г. до н.э. и 1450 г. до н.э., говорится в исследовании, опубликованном в журнале PLOS ONE.
Старший брат, по оценкам, был в возрасте от 21 до 46 лет, а младший – подростком или 20-летним юношей. У старшего брата были обнаружены следы хирургической операции на мозге - трепанации с угловыми насечками.
Ведущий автор исследования и научный сотрудник Института археологии и древнего мира имени Джоуковского при Университете Брауна Рейчел Калишер рассказала, что братья, останки которых были обнаружены, скорее всего, были аристократами или даже членами королевской семьи, и именно по этой причине они могли получить столь редкую медицинскую помощь.
Исследование также показало, что оба мужчины были серьезно больны при жизни, но ученые заявили, что неясно, какое именно заболевание потребовало инвазивной операции: проказа или какое-то другое инфекционное заболевание.