Լաչինի միջանցքում որևէ հսկիչ անցակետի ստեղծում նախատեսված չէ. Լավրովը՝ Բաքվում (տեսանյութ)
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը:
«Ինչ վերաբերում է Լաչինի միջանցքին, ապա պատասխանը շատ պարզ է՝ դրա գործելու ռեժիմը պետք է ամբողջապես համապատասխանի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ամենաառաջին եռակողմը հայտարարությանը, ինչը նշանակում է, որ անհրաժեշտ է ազատ տեղաշարժ ապահովել բացառապես քաղաքացիական և մարդասիրական բեռների, քաղաքացիական անձանց համար: Խաղաղապահ զորակազմի գծով մեր շփումներում մենք փորձում ենք հասնել հենց դրան: Այնտեղ որևէ հսկիչ անցակետի ստեղծում նախպատեսված չէ, սական կա հնարավորություն տեխնիկական միջոցներով վերացնել առկա կասկածներն այն հարցղում, որ միջանցքն իսկապես օգտագործվում է ըստ նշանակության: Մենք այսօր այդ մասին խոսել ենք, տեխնիկական դետալները երկրորդական նշանակություն ունեն»,-ասել է Լավրովը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից «բնապահպանական» պատճառաբանությամբ փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջոնցքը:

Создание КПП в Лачинском коридоре не предусмотрено – глава МИД РФ (видео)
Работа Лачинского коридора должна соответствовать нормам первого соглашения лидеров РФ, Азербайджана и Армении, там не предусмотрены КПП. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
«Что касается Лачинского коридора, ответ очень простой: его режим, режим его функционирования должен соответствовать в полной мере самому первому трехстороннему заявлению от 9-10 ноября 2020 года, что означает необходимость обеспечить свободу передвижения для исключительно гражданских и гуманитарных грузов и гражданских лиц. Вот этого мы и добиваемся в наших контактах, прежде всего, по линии российского миротворческого контингента.
Там не предусмотрено создание каких-то контрольно-пропускных пунктов. Но есть возможность техническими средствами снять подозрения, которые имеются в отношении того, что коридор используется действительно по назначению. И мы сегодня этого касались», – сказал Лавров.