ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ժամանել է Հայաստան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը Հայաստանում է։ Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնեցին ՀՀ արտգործնախարարությունից։
Այցը նախապես ծրագրավորված է եղել։ Տասմագամբետովը հանդիպումներ կունենա Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության հետ:
Իմանգալի Տասմագամբետովը ՀԱՊԿ քարտուղարի պաշտոնը ստանձնել է 2023 թվականի հուվարի 1-ին։
Հիշեցնենք՝ մարտի 10-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը որոշել է հրաժարվել ՀԱՊԿ քարտուղարի տեղակալի իր քվոտայից: Հունվարի սկզբին էլ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը հրաժարվել է իր տարածքում ընդունել ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Անխախտ եղբայրություն-2023» զորավարժությունները:

Генсек ОДКБ прибыл в Ереван
Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов прибыл в Ереван, подтвердили «Sputnik Армения» в пресс-службе МИД.
У него запланированы встречи с высшим руководством страны.
Тасмагамбетов вступил должность 1 января 2023 года. Визит в Армению был проработан заранее, но совпал с периодом напряженности в отношениях Еревана с Организацией.
Напомним, 10 марта стало известно, что Армения в соответствующем порядке обратилась в ОДКБ для отказа от своей квоты заместителя генсека ОДКБ. А в начале января Никол Пашинян заявил, что Армения отказалась принять на своей территории военные учения «Нерушимое братство-2023» Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.