Զոհված զինծառայողների հարազատներն ավարտված են համարում իրավական դաշտում պայքարը․ սկսում են քաղաքական ակցիաները (տեսանյութ, լրացված)
Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները գիշեն անցկացրել են Քննչական կոմիտեի դիմաց։
«Որդիների կանչ» կազմակերպությունը տարածել է հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«ՄԻ ԵՂԵՔ մեզ facebook-ի ընկեր, այլ եղեք մեզ ՊԱՅՔԱՐԻ Ու ԳՈՐԾԻ ԸՆԿԵՐ Պատկերացնու՞մ եք եթե միայն հենց երեկվա 300 հոգին հիմա մեզ միանան ի՞նչ կկատարվի…
Երեկվանից մենք նստացույց ենք իրականացնում ՀՀ Քննչական կոմիտե-ում առայսօր։ Այսօր ժամը՝ 15:00-ին լրանում է այն ժամկետը, որը մենք տվել էինք սույն կառույցին…ուստի ԽՆԴՐՈւՄ ԵՆՔ, ԿԱՆԳՆԵՔ ՄԵՐ ԿՈՂՔԻՆ։
Միայն լայքելով մենք ոչնչի չենք հասնի…Մեր հայրենիքը վաճառեցին լայվերով և լայքերով….
Մենք այստեղ ենք գիշերել…
Հասցե՝ ք. Երևան, Մամիկոնյանց 46/5 , ՀՀ Քննչական կոմիտե»։
ՀՀ քննչական կոմիտեի մոտ 24 ժամ սպասելուց հետո, այսօր զոհված զինծառայողների ծնողները հայտարարեցին, որ ավարտված են համարում իրավական դաշտում պայքարը եւ սկսում են քաղաքական ակցիաները։
«Այսօրվանից մեր պայքարը քաղաքական դաշտում է լինելու։ Մեր ակցիաները լինելու են շարունակական, վաղը ծնողներով քննարկում ենք ունենալու, երկուշաբթի օրը հայտարարություն կանենք։ Ակցիաները այնքան են շարունակելու, մինչեւ կարողանանք ազատվել օրվա իշխանություններից։ Դիմում ենք բոլոր առողջ ուժերին՝ գալ մեզ հետ հանդիման եւ քննարկումների։ Մենք քաղաքական ուժ չենք, ծնողներ ենք, որ կորցրել ենք մեր ամենաթանկը եւ չենք ուզում նոր զոհեր ունենալ»,-ասաց 44-օրյա պատերազմում զոհված Հակոբ Ռոստոմյանի հայրը՝ Արա Ռոստոմյանը՝ բոլոր հայերին կոչ անելով միանալ ու վռնդել այս իշխանությանը․
«Ուղիղ մեկ տարի անցավ այն օրից, երբ Նիկոլը հայտարարեց, որ կարող էր կանգնեցնել պատերազմը, կունենայինք նույն արդյունքը, բայց առանց զոհերի։ Ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել եւ ուղիղ ասել, որ ինքն է սպանել զինվորներին։ Սա պետք է ազդակ լիներ ծնողներին, որ իրենց տղաներին էլ է սպանելու։ Նոր զոհեր չունենալու համար ոտքի ելանք, կոչ արեցինք՝ միանալ մեզ։ Ականջալուր չեղան, ունեցանք 2022 թ․-ի սեպտեմբերյան մարտերը, հետո Ազատ գյուղի դեպքերը, օրեր առաջ Տեղ գյուղի սպանությունները։ Բոլոր տարածքները հանձնում են, մեր տղաներին սպանում են»։

Родные погибших военных объявили о начале политической борьбы (видео)
«Не будьте нашими друзьями по «Facebook», будьте друзьями по борьбе и в деле! Представьте, если к нам присоединятся только вчерашние 300 человек, что тогда будет…?
Со вчерашнего дня и до сих пор мы проводим сидячий пикет у здания Следственного комитета РА. Сегодня в 15:00 истекает срок, который мы дали этой структуре…посему просим, поддержите нас.
Только лайками ничего не добиться… Нашу родину продали через лайвы и лайки…
Мы ночевали здесь…
Адрес: г. Ереван, ул. Мамиконянц 46/5, Следственный комитет РА».
Родные военнослужащих, погибших в ходе 44-дневной войны, выступили перед зданием Следственного комитета Армении с заявлением о начале политической борьбы.
Как сообщил отец погибшего военнослужащего Акопа Ростомяна – Ара Ростомян – журналистам, они будут проводить свои акции протеста до тех пор, пока не добьются отставки властей.
13 апреля родные и близкие военнослужащих собрались на акцию протеста у здания СК Армении с требованием встречи с главой управления комитета Юрой Иваняном. Участники акции хотели узнать, как продвигается дело по инциденту в пантеоне «Ераблур». Они устроили сидячий пикет, проведя ночь у здания СК и требуя предъявить обвинения полицейским, участвовавшим в инциденте. В итоге представитель СК отказался с ними встречаться, а структура выразила готовность отвечать на письменные запросы потерпевших.
«В правовом плане у нас больше нет никаких ожиданий ни от государства, ни от Следственного комитета, поэтому обращаемся ко всем правозащитникам с призывом поднять наш вопрос в международных структурах», – сказал Ростомян.
Он добавил, что родные погибших военных сообщат о дальнейших шагах в понедельник, после того, как продумают дальнейшую тактику.
Напомним, утром 21 сентября 2022 года, в День независимости Армении, родные погибших солдат дежурили в военном пантеоне «Ераблур», намереваясь сорвать визит Никола Пашиняна. Однако полиция применила силу, в том числе в отношении матерей погибших солдат, и доставила их в отделения.
В полиции было начато служебное расследование, а в СК – уголовное производство по факту превышения должностных или служебных полномочий, сопровождавшегося насилием. Шестнадцать родителей и родственников погибших военнослужащих признаны пострадавшими.
Против родителей также возбуждено административное дело в связи с неподчинением требованиям представителей власти.