Կրկնակի շրջափակումը Շուշիի շրջանի չորս համայնքի հումանիտար աղետի առջև է կանգնեցրել
Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղակայման ու կրկնակի շրջափակման պատճառով Արցախի Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Եղծահող, Մեծ Շեն և Հին Շեն համայնքները հումանիտար աղետի առջև են կանգնել:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանը՝ մանրամասնելով, որ շրջափակված համայնքների բնակիչները զրկվել են առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումներից:
«Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կառավարության գործակալների կողմից Շուշի քաղաքի մոտ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետեւանքով Շուշիի շրջանի չորս գյուղեր կորցրել են ճանապարհատրանսպորտային կապը Ստեփանակերտի և Արցախի այլ շրջանների հետ։ Այնուամենայնիվ, նրանք Հայաստանի Հանրապետության հետ հումանիտար կապ պահպանելու հնարավորություն ունեին մինչև ապրիլի 23-ը: Այժմ Հայաստանի հետ սահմանին գտնվող կամրջի մոտ ադրբեջանական կողմից ապօրինի անցակետի տեղադրման պատճառով այդ գյուղերը հայտնվել են կրկնակի շրջափակման մեջ»,-ասաց շրջվարչակազմի ղեկավարը՝ հավելելով, որ չնայած ստեղծված իրավիճակին, չորս գյուղերում էլ շարունակում են գործել դպրոցները, վարչական և հասարակական կառույցները։
«Սակայն կրկնակի շրջափակման մի քանի օր շարունակվելը կհանգեցնի հումանիտար աղետի՝ պայմանավորված սննդի, դեղորայքի ու այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարման բացակայությամբ»,-ընդգծեց Հովհաննիսյանը՝ լրջագույն խնդիր համարելով հատկապես բժշկական օգնության կազմակերպման անհնարինությունը:
Նրա խոսքով՝ դեռևս անցած տարվա դեկտեմբերի 12-ից այս գյուղերի բնակիչները զրկված են Ստեփանակերտի բուժհաստատություններում պետական պատվերով բուժում ստանալու հնարավորությունից: Խնդիրը որոշակիորեն լուծվում էր Գորիս մեկնելու և այնտեղ բուժումը կազմակերպելու միջոցով, որը սակայն այժմ անհնար է: «Ունենք առողջական խնդիրներ ունեցող բնակիչներ և, եթե հիվանդանոց տեղափոխելու և բուժօգնություն ցուցաբերելու հրատապ անհրաժեշտություն առաջանա, ապա լուրջ խնդիրներ կլինեն»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով լիակատար շրջափակման հետևանքով առաջացած սոցիալական խնդիրներին, Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավարը մանրամասնեց, որ այդ ենթաշրջանի բնակիչները շուտով պետք է թոշակներ և նպաստներ ստանան, որը ներկա իրավիճակում անհնար է դարձել: Այդ պատճառով թոշակառուներն ու բազմազավակ ընտանիքները կարող են մնալ առանց ֆինանսական աջակցության:

Двойная блокада поставила под угрозу гуманитарной катастрофы 4 общины Шушинского района
Из-за размещения азербайджанского КПП в Лачинском коридоре и двойной блокады общины Лисагор, Егцаох, Мец Шен и Хин Шен Шушинского района Арцаха оказались под угрозой гуманитарной катастрофы.
Это в разговоре с «Арменпресс» сообщил глава администрации Шушинского района Гриша Ованнисян, уточнив, что жители осажденных населенных пунктов лишились поставок товаров первой необходимости.
«С 12 декабря в результате блокады агентурой правительства Азербайджана Лачинского коридора в районе города Шуши четыре села Шушинского района лишились автомобильного сообщения со Степанакертом и с другими районами Арцаха. Но до 23 апреля они имели возможность поддерживать гуманитарный контакт с Республикой Армения. Сейчас из-за установки азербайджанской стороной незаконного КПП возле моста на границе с Арменией эти села оказались под двойной блокадой», – сказал глава администрации, добавив, что, несмотря на такую ситуацию, школы, административные и общественные структуры продолжают функционировать во всех четырех деревнях.
«Однако продолжение двойной блокады в течение нескольких дней приведет к гуманитарной катастрофе из-за отсутствия поставок продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости», – подчеркнул Гриша Ованнисян, назвав самой серьезной проблемой невозможность организации медицинской помощи.
По его словам, с 12 декабря прошлого года жители этих сел были лишены возможности получать лечение по госзаказу в степанакертских медицинских учреждениях. Проблемы отчасти решались поездками в ​​Горис и организацией лечения там, но сейчас это невозможно.
«Есть жители с проблемами со здоровьем, и если будет срочная необходимость доставить их в больницу и оказать им медицинскую помощь, возникнут серьезные сложности», – сказал он.
Касаясь социальных проблем, вызванных тотальной блокадой, глава администрации Шушинского района уточнил, что жители этого подрайона в ближайшее время должны были получить пенсии и пособия, что в нынешней ситуации стало невозможным. Из-за этого пенсионеры и многодетные семьи могут остаться без материальной поддержки.
По словам Ованнесяна, власти Республики Арцах в настоящее время работают над решением проблемы обеспечения товарами первой необходимости жителей четырех общин Бердадзорского района Шуши посредством российских миротворцев.