«Եվրո–2012»–ի եզրափակչում Հայաստանի հավաքականի հայտնվելու հնարավորությունները
Երեկ երեկոյան կայացավ «Եվրո–2012»–ի ընտրական B խմբի նախավերջին մրցափուլը։ Հայաստանի հավաքականը Մակեդոնիայի հավաքականի նկատմամբ տարած 4։1 հաշվով հաղթանակից հետո վերջին տուրից առաջ ունի 17 միավոր ու շարունակում է մնալ երրորդ տեղում։ 20 միավորով խմբի առաջատարը Ռուսաստանի հավաքականն է, որը երեկ Ժիլինայում հյուրընկալվելիս 0։1 հաշվով հաղթանակ տարավ սլովակների նկատմամբ։ Վերջիններս խմբում զբաղեցնում են չորրորդ տեղը՝ իրենց ակտիվում ունենալով 14 միավոր։ Իռլանդիայի հավաքականը երեկ Անդորրայում 0։2 հաշվով հաղթեց տանտերերին ու վաստակելով 18 միավոր՝ երկրորդ տեղում է։
Մեզ համար անչափ կարևոր վերջին մրցափուլում Հայաստանը Դուբլինում մրցելու է Իռլանդիայի հավաքականի հետ, Ռուսաստանը խաղալու է Անդորրայի, իսկ մակեդոնացիները՝ սլովակների հետ։
Ռուսներն արդեն լուծել են իրենց առջև դրված նվազագույն խնդիրը։ Սակայն եթե հանկարծ նրանք պարտվեն Անդորրային, ինչը քիչ հավանական է, և Իռլանդիա–Հայաստան հանդիպումն ավարտվի կողմերից մեկի հաղթանակով, ապա այդ թիմը կգլխավորի խմբային աղյուսակն ու դուրս կգա «Եվրո–2012»–ի եզրափակիչ, իսկ Ռուսաստանը կբավարարվի երկրորդ տեղով ու ստիպված կլինի խաղալ ևս մեկ հանդիպում մեկ այլ խմբի երկրորդ տեղում հայտնված թիմի հետ, որի հաղթողը նույնպես կստանա «Եվրո–2012»–ի եզրափակչի ուղեգիր։ Իսկ եթե Ռուսաստանը հաղթի, ապա խմբում կպահպանի առաջատարի դիրքը։
«Եվրո–2012»–ի եզրափակչում հայտնվելու համար Հայաստանին միայն հաղթանակ է հարկավոր Դուբլինում։ Այդ դեպքում «Եվրո–2012»–ի եզրափակչում հնարավորությունները կբարձրանան։
Տեղեկացնենք, որ Լեհաստանում և Ուկրաինայում կայանալիք «Եվրո–2012»–ի եզրափակիչ փուլ են մտնում կազմակերպիչ երկրները, 9 ընտրական խմբերում առաջին տեղը զբաղեցրած հավաքականները և երկրորդ տեղում հայտնված ամենաշատ միավոր ունեցող թիմը։ Ընտրական խմբերի երկրորդ տեղ զբաղեցրած մյուս 8 հավաքականները վիճակահանությամբ կկազմեն 4 զույգ, և նրանց հաղթողները նույնպես կհայտնվեն Եվրո–2012»–ի եզրափակչում։

Шансы сборной Армении на выход в финал «Евро-2012»
Вчера вечером на ереванском стадионе «Республиканский» состоялась игра отборочного турнира «Евро-2012» между Арменией и Македонией. После победы над сборной Македонии с крупным счетом 4:1 сборная Армении перед последним туром имеет 17 очков и продолжает оставаться на третьем месте в таблице группы В.
Лидером группы с 20 очками является сборная России, которая вчера со счетом 0:1 одержала победу над сборной Словакии. Словаки, имея в своем активе 14 очков, занимают четвертое место в группе. Победившая же вчера сборную Андорры со счетом 0:2 команда Ирландии с 18 очками занимает второе место.
В очень важном для нас последнем туре сборная Армении встретится в Дублине со сборной Ирландии, Россия сыграет с Андоррой, а македонцы – со словаками.
Россияне уже решили свою программу-минимум. Однако, если вдруг они потерпят поражение от Андорры, что маловероятно, и встреча Ирландия-Армения закончится победой одной из сторон, то победившая команда возглавит групповую таблицу и выйдет в финал «Евро-2012». Россия же в таком случае займет второе место и будет вынуждена провести еще одну встречу с командой занявшей второе место в другой группе. Победитель  этой встречи также получит путевку в финал «Евро-2012». Если же Россия победит, то сохранит свое лидирующее положение.
Для прохождения в финал «Евро-2012» Армении в Дублине нужна лишь победа. В таком случае шансы нашей сборной на выход в финал «Евро-2012» возрастут.
Отметим, что напрямую в финальную стадию «Евро-2012» выходят команды, занявшие первые места в одной из девяти групп, лучшая команда среди занявших второе место, а также хозяева турнира – Украина и Польша. Остальные восемь сборных, расположившиеся на вторых местах своих групп, разыграют между собой четыре путевки на «Евро-2012» в стыковых матчах.