Ադրբեջանը գրավոր կերպով է երաշխավորել «Եվրատեսիլ 2012»-ի հյուրերի անվտանգությունը
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք «Եվրատեսիլ 2012»–ը անցկացվելու  է Բաքվում։ Այս անգամ Հայաստանի մասնակցությունը մրցույթին դեռ հարց է, քանի որ կասկածի տակ է մեր  պատվիրակության անվտանգության հարցը։
Չնայած Բաքվից մի քնաի  անգամ հայտարարել էին, թե բոլոր մասնակիցների  անվտանգությունն ապահովված է լինելու՝ հայկական կողմը անվտանգության երաշխիքներ պահանջում է Եվրոպական հեռարձակողների միությունից։
Ինչպես տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Ադրբեջանի վարչապետ Արթուր Ռասիզադեն նամակ է ուղարկել Եվրոպական հեռարձակման միությանը:
Նա Ադրբեջանի իշխանությունների անունից երաշխավորել է «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթի հյուրերի անվտանգությունը և տեղեկացրել, որ նրանց համար պարզեցվելու է այցագրային ռեժիմը:

Азербайджан в письменном виде гарантировал безопасность участников «Евровидения-2012»
Как ранее сообщалось,  конкурс песни «Евровидение -2012»  пройдет в Баку. Участие Армении в конкурсе пока остается под вопросом, так как вопрос безопасности армянской делегации на конкурсе стоит под сомнением.
Несмотря на то, что Азербайджан несколько раз заявлял о том, что безопасность всех участников на конкурсе будет обеспечена, армянская сторона требует гарантий от Европейского вещательного союза.
Как передают азербайджанские СМИ, премьер-министр Азербайджана Артур Расизаде  отправил Европейскому вещательному союзу письмо с гарантиями по проведению в мае 2012 года в Баку песенного конкурса «Евровидение».
В письме говорится об обеспечении безопасности всех гостей, которые прибудут на конкурс «Евровидение-2012», а также об упрощении визового режима.